Edukira joan

Écommoy

Écommoy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
Departamendua Sarthe
Izen ofizialaÉcommoy
Posta kodea72220
Geografia
Koordenatuak47°49′42″N 0°16′23″E / 47.8283°N 0.2731°E / 47.8283; 0.2731
Mapa
Azalera28,5 km²
Altitudea62 m, 168 m eta 104 m
MugakideakTeloché, Marigné-Laillé, Mayet, Pontvallain, Saint-Biez-en-Belin, Saint-Mars-d'Outillé, Saint-Ouen-en-Belin eta Laigné-Saint-Gervais
Demografia
Biztanleria4.868 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.571 (%53,4) (%46,6) 2.241 alt_right
Dentsitatea171 bizt/km²
ecommoy.fr

Écommoy Frantziako udalerria da, Sarthe departamenduan dagoena, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.868 biztanle zituen 28,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Teloché, Marigné-Laillé, Mayet, Pontvallain, Saint-Biez-en-Belin, Saint-Mars-d'Outillé, Saint-Ouen-en-Belin eta Laigné-Saint-Gervais.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ÉcommoyÉcommoy
Població amb 3040 habitants (2000)Teloché (6,4 km)
Població amb 3187 habitants (2000)Mayet (7,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Loirako erdiko haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1850 ordu/urte), uda lehorra)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 710 mm-koa da, urtarrilean 11,5 euri-egun eta uztailean 6,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Luché-Pringé udalerrian dago, 18,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 658,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,9 °C) eta hotzena urtarrila (5,1 °C). Urteko prezipitazioa 747 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (86 mm) eta lehorrena abuztua (50 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,35 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,8 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2020 izan zen (13,2 °C) eta hotzena 1963 (9,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Écommoy)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.1 5.4 8.1 10.8 14.5 18.0 19.9 19.6 16.0 12.3 8.1 5.5 11.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 75 58 56 53 61 55 51 50 54 73 75 86 747
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,8+1,3+1,3+1,4+1,3+1,2+1,6+0,6+0,8+1,2+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2500300035004000450050001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.241 gizon, 2.571 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.22
 
95+
 
0.78
0.89
 
90-94
 
2.80
2.05
 
85-89
 
4.05
2.54
 
80-84
 
3.27
5.09
 
75-79
 
3.46
5.93
 
70-74
 
7.08
7.41
 
65-69
 
6.61
6.65
 
60-64
 
7.90
5.71
 
55-59
 
5.80
8.52
 
50-54
 
6.57
5.93
 
45-49
 
5.80
7.05
 
40-44
 
6.26
4.64
 
35-39
 
4.43
6.11
 
30-34
 
5.52
4.55
 
25-29
 
4.63
5.13
 
20-24
 
2.92
6.07
 
15-19
 
4.28
4.15
 
10-14
 
7.08
7.72
 
5-9
 
5.37
3.61
 
0-4
 
5.41
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Écommoy udalerrian 4.771 biztanle zeuden eta 2.264 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,11 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

4.771biztanle
2.264elkarbizitza-unitate
2,11lagun elkarbizitza-unitateko
1.421familia
Udalerria
% 22
% 33
% 8
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.421 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (745). Guraso bakarreko 187 familietatik 152etan ama zen guraso bakarra. 789 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 251k seme-alaba bakarra zuten etxean, 267k bi, eta 115k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 490 bikoteetatik 70tan (% 14,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

745
490
187
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean789
Seme-alaba bat251
Bi seme-alaba267
Hiru seme-alaba95
Lau edo gehiago20

15 urte edo gehiago zituzten 4.074 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,8). 80 urte edo gehiagoko 369 biztanleetatik 308 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 61 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 16
40-54% 15
55-64% 24
65-79% 26
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 15
25-39% 69
40-54% 70
55-64% 71
65-79% 73
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,6 izatezko bikotean eta % 8,1 PACS bidez lotuta). % 22,8 ezkongabeak ziren, % 8,2 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 43,6
Ezkongabea% 22,8
Izatezko bikotean% 10,6
Alarguna% 8,2
PACS bidez lotuta% 8,1
Dibortziatuta% 6,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,8), eskulangileak (% 17,6), enplegatuak (% 16,5), erdi-mailako lanbideak (% 13,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,8) Sarthe departamenduko batez bestekoaren (% 34,8) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,9).[10]

Udalerria
% 14
% 16
% 18
% 38
Sarthe
% 8
% 14
% 15
% 18
% 35
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.527 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.267 egoitza nagusi ziren, 60 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 200 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.127), eta apartamentuak gutxi ziren (359). Egoitza nagusietatik 1.535 beren jabearen bizilekuak ziren, 711 alokairuan zeuden, 194 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 22 doan lagata.[11]

2.527etxebizitza
2.267egoitza nagusi
2.127etxe
359apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.267
Egoitza nagusia (2.267)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (60)Hutsik (200)

Etxe mota

2.127
359
Etxea (2.127)Apartamentua (359)

Jabetza egoera

1.535
711
Jabeak (1.535)Alokairuan (711)HLM (194)Doan lagata (22)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (526).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik402
1919-1945172
1946-1970368
1971-1990526
1991-2005333
2006-2020392

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.167). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (869 etxebizitzatan). 1.621 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.067 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.004tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela26
2 gela150
3 gela384
4 gela540
5 gela edo gehiago1.167

Berogailu mota

738
869
507
Gas sarea (738)Fuel-olioa (130)Elektrizitatea (869)Gas botila (24)Bestelakoak (507)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.621aparkalekua
1.067ibilgailu 1
1.004ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.714 biztanleetatik 2.106 aktibo ziren (% 77,6), horietako 1.920 lanean (% 70,7) eta 187 langabezian (aktiboen % 8,9).

2.71415-64 urteko biztanle
% 77,6aktibo
% 70,7lanean
% 8,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,2
25-54 urte% 93,0
55-64 urte% 58,3
Gizonak% 80,0
Emakumeak% 75,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,8
BEPC, brebeta% 15,9
CAP-BEP% 10,0
Batxilergoa% 8,5
Goi-mailako +2% 4,7
Goi-mailako +3/4% 4,8
Goi-mailako +5% 3,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

607 ez-aktibotik 218 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,9), 204 erretiraturik zeuden (% 33,6) eta 185 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,5).

Ez-aktiboak

% 36
% 34
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 12
% 25
% 34
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.513 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.920 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.513enplegu udalerrian
% 86,1soldatapeko
% 13,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.770 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.770 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.990 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 193 komertzioetatik, 6 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 23 eraikuntza enpresak ziren, 52 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 11 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 16 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 22 zerbitzu enpresak ziren, 17 administrazio publikoko enpresak ziren eta 10 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 61 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 7 banku bulegoak, 1 funeraria, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 7 igeltseroak, 4 margolariak, 4 zurginak, 3 iturginak, 2 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 4 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 8 jatetxeak, 5 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.[13]

2009an zeuden 27 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 3 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 4 harategiak, 1 liburu denda zen, 3 arropa dendak, 2 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 1 altzari denda zen, 1 drogeria zen, 1 lurrin-denda zen, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Écommoy udalerrian 56 nekazaritza-ustiategi zeuden, 765 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Écommoy udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 571 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Luché-Pringé », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]