Edukira joan

Alcamo

Alcamo
Àrcamu
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Trapani
Izen ofizialaAlcamo
Àrcamu
Jatorrizko izenaÀrcamu
Posta kodea91011
ISTAT kodea081001
HerriburuaAlcamo
Geografia
Koordenatuak37°58′N 12°58′E / 37.97°N 12.97°E / 37.97; 12.97
Mapa
Azalera130,79 km²
Altitudea256 m
MugakideakBalestrate, Camporeale, Monreale, Castellammare del Golfo, Partinico eta Calatafimi-Segesta
Demografia
Biztanleria44.569 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea341 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0924
Hiri senidetuakJelgava, Aqaba, Khouribga (en) Itzuli eta Modica
Katastro kodeaA176
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTP
comune.alcamo.tp.it…

Alcamo Italiako udalerri bat da. Trapaniko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 44.569 biztanle ditu, 130,79 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Balestrate, Camporeale, Monreale, Castellammare del Golfo, Partinico eta Calatafimi-Segesta.

BiztanleriaUrtea10.00020.00030.00040.00050.00060.00070.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 22.276 gizon, 22.385 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.22
 
95-99
 
0.39
0.91
 
90-94
 
1.52
2.24
 
85-89
 
3.22
3.00
 
80-84
 
3.71
4.63
 
75-79
 
5.66
5.45
 
70-74
 
5.68
6.07
 
65-69
 
6.67
7.09
 
60-64
 
7.78
7.67
 
55-59
 
7.80
7.08
 
50-54
 
7.49
6.55
 
45-49
 
6.42
6.18
 
40-44
 
5.98
6.09
 
35-39
 
5.64
6.20
 
30-34
 
5.41
6.64
 
25-29
 
5.27
6.07
 
20-24
 
4.69
5.01
 
15-19
 
4.76
4.48
 
10-14
 
4.42
4.32
 
5-9
 
3.98
4.09
 
0-4
 
3.49
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 33.033 etxebizitza zeuden: 18.439 (% 55,8) okupatuta eta 14.594 (% 44,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,2 jabetzan zeuden, % 10,4 alokairuan eta % 8,4 beste titulu batekin.

33.033etxebizitza (2021)
18.439okupatuak
14.594hutsik (% 44,2)

Erabilera (2021)

18.439
14.594
Okupatuak (18.439)Hutsik edo ez-okupatuak (14.594)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,2
10,4
8,4
Jabetzan (81,2)Alokairuan (10,4)Beste titulu batekin (8,4)

2024an 19.209 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 6.564 (% 34,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

19.209etxegune (2024)
6.564pertsona bakarrekoak (% 34,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide6.564
2 kide5.152
3 kide3.627
4 kide3.071
5 kide edo gehiago795

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]