Edukira joan

Altenberge

Altenberge
Altenberge
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaSteinfurt District
Izen ofizialaAltenberge
Jatorrizko izenaAltenberge
Posta kodea48341
Udalerri kodea05566004
Geografia
Koordenatuak52°02′45″N 7°27′55″E / 52.0458°N 7.4653°E / 52.0458; 7.4653
Mapa
Azalera62,97 km²
Altitudea79 m
MugakideakGreven, Laer eta Nordwalde
Demografia
Biztanleria10.313 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.219 (%50,6) (%49,4) 5.094 alt_right
Dentsitatea164 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02505
MatrikulaST
altenberge.de

Altenberge Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Steinfurt barrutian. Azken zentsuaren arabera 10.313 biztanle zituen 63 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 10.220 biztanle zituen: 4.994 gizonezko (% 48,9) eta 5.225 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,8 ezkongabeak ziren eta % 47,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea600070008000900010.00011.0001970198019902000201020202030AltenbergeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.998 gizon, 5.230 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.18
 
75+
 
11.15
10.56
 
65-74
 
9.96
24.75
 
50-64
 
26.06
12.06
 
40-49
 
12.37
11.50
 
30-39
 
11.63
5.92
 
25-29
 
4.44
7.60
 
18-24
 
6.18
3.26
 
15-17
 
3.02
9.62
 
6-14
 
9.27
3.64
 
3-5
 
2.96
2.88
 
0-2
 
2.96
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.528
1.516
Migrazio-jatorririk gabe (8.528)Migrazio-jatorri osoa (1.516)Migrazio-jatorri partziala (176)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.708 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.618, % 55,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 118,44 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,56 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 57,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.708etxebizitza
118,44 m²batez besteko azalera
6,56 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.618
2.012
Jabetzan (2.618)Alokairuan (2.012)Aisialdikoa (5)Hutsik (78)
% 1,6hutsik dauden tasa
% 57,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (1.067). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (994); eraikin guztien % 76,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.237 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra60
2 gela381
3 gela659
4 gela854
5 gela1.067
6 gela728
7 gela edo gehiago958

Eraikuntza garaia

1919 aurretik265
1919-1949211
1950-1959280
1960-1969508
1970-1979994
1980-1989427
1990-1999900
2000-2009614
2010-2015245
2016 eta geroago264

Berogailu mota

4.237
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (61)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (201)Bloke-berogailua (Blockheizung) (33)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.237)Labe indibiduala (161)Berogailurik gabe (16)

Guztira 3.075 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.161, % 70,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.293).[3] Guztira 4.463 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.564, % 35,0).[4]

3.075bizitegi-eraikin
4.463etxegune

Eraikin mota

2.161
497
288
Etxe bakartua (2.161)Etxe atxikia (bikoitza) (497)Ilarako etxea (288)Bestelako eraikin mota (125)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.293
476
266
Etxebizitza bakarra (2.293)2 etxebizitza (476)3-6 etxebizitza (266)7-12 etxebizitza (36)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

1.564
1.435
631
552
Pertsona bakarra (1.564)2 pertsona (1.435)3 pertsona (631)4 pertsona (552)5 pertsona (198)6 pertsona (84)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]