Edukira joan

Ambronay

Ambronay
Ambronay
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaAin
BarrutiBelleyko barrutia
AlkateaGisèle Levrat
Izen ofizialaAmbronay
Jatorrizko izenaAmbronay
Posta kodea01500
Geografia
Koordenatuak46°00′20″N 5°21′38″E / 46.0056°N 5.3606°E / 46.0056; 5.3606
Mapa
Azalera33,55 km²
Altitudea225 m, 765 m eta 311 m
MugakideakL'Abergement-de-Varey, Ambérieu-en-Bugey, Château-Gaillard, Douvres, Pont-d'Ain, Priay, Saint-Jean-le-Vieux, Saint-Rambert-en-Bugey eta Varambon
Demografia
Biztanleria2.841 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.464 (%51,8) (%48,2) 1.363 alt_right
Dentsitatea85 bizt/km²
ambronay.fr

Ambronay Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.841 biztanle zituen 33,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: L'Abergement-de-Varey, Ambérieu-en-Bugey, Château-Gaillard, Douvres, Pont-d'Ain, Priay, Saint-Jean-le-Vieux, Saint-Rambert-en-Bugey eta Varambon.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da, 4,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1184 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Château-Gaillard_(Ain) udalerrian dago, 4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1117,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,2 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -26,9 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 23an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea90012001500180021002400270030001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.363 gizon, 1.464 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.37
 
90-94
 
0.00
1.54
 
85-89
 
1.84
2.35
 
80-84
 
1.78
3.08
 
75-79
 
3.21
4.18
 
70-74
 
2.87
5.06
 
65-69
 
4.99
4.92
 
60-64
 
5.33
8.00
 
55-59
 
6.83
5.21
 
50-54
 
5.60
6.97
 
45-49
 
9.22
6.24
 
40-44
 
6.15
8.07
 
35-39
 
7.86
8.29
 
30-34
 
8.27
5.28
 
25-29
 
4.10
5.72
 
20-24
 
3.55
5.06
 
15-19
 
4.64
5.72
 
10-14
 
8.06
7.78
 
5-9
 
9.70
6.16
 
0-4
 
6.01
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Ambronay udalerrian 2.834 biztanle zeuden eta 1.218 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,33 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

2.834biztanle
1.218elkarbizitza-unitate
2,33lagun elkarbizitza-unitateko
845familia
Udalerria
% 31
% 30
% 8
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 845 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (377). Guraso bakarreko 99 familietatik 89etan ama zen guraso bakarra. 394 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 188k seme-alaba bakarra zuten etxean, 184k bi, eta 80k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 377 bikoteetatik 40tan (% 10,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

370
377
99
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean394
Seme-alaba bat188
Bi seme-alaba184
Hiru seme-alaba65
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 2.269 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 39,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,8).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 13
55-64% 18
65-79% 22
80 +% 39
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 76
40-54% 71
55-64% 75
65-79% 71
80 +% 58

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 9,8 PACS bidez lotuta). % 24,5 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 6,3 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 45,1
Ezkongabea% 24,5
Izatezko bikotean% 9,8
PACS bidez lotuta% 9,8
Dibortziatuta% 6,3
Alarguna% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 24,6), erdi-mailako lanbideak (% 23,9), enplegatuak (% 17,8), eskulangileak (% 13,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 24,6) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,8).[8]

Udalerria
% 13
% 24
% 18
% 14
% 25
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.315 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.216 egoitza nagusi ziren, 38 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 61 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.115), eta apartamentuak gutxi ziren (198). Egoitza nagusietatik 906 beren jabearen bizilekuak ziren, 296 alokairuan zeuden, 109 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 13 doan lagata.[9]

1.315etxebizitza
1.216egoitza nagusi
1.115etxe
198apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.216
Egoitza nagusia (1.216)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (38)Hutsik (61)

Etxe mota

1.115
198
Etxea (1.115)Apartamentua (198)

Jabetza egoera

906
296
109
Jabeak (906)Alokairuan (296)HLM (109)Doan lagata (13)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (310).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik191
1919-194560
1946-1970152
1971-1990310
1991-2005171
2006-2020285

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (634). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (491 etxebizitzatan). 1.002 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 503 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 666tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela61
3 gela151
4 gela367
5 gela edo gehiago634

Berogailu mota

214
128
491
363
Gas sarea (214)Fuel-olioa (128)Elektrizitatea (491)Gas botila (20)Bestelakoak (363)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.002aparkalekua
503ibilgailu 1
666ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.742 biztanleetatik 1.434 aktibo ziren (% 82,3), horietako 1.340 lanean (% 76,9) eta 94 langabezian (aktiboen % 6,6).

1.74215-64 urteko biztanle
% 82,3aktibo
% 76,9lanean
% 6,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,4
25-54 urte% 96,8
55-64 urte% 64,3
Gizonak% 83,0
Emakumeak% 81,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,6
BEPC, brebeta% 6,2
CAP-BEP% 9,1
Batxilergoa% 4,9
Goi-mailako +2% 8,3
Goi-mailako +3/4% 3,1
Goi-mailako +5% 1,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

308 ez-aktibotik 136 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,2), 103 erretiraturik zeuden (% 33,4) eta 68 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,1).

Ez-aktiboak

% 44
% 33
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 35
% 22
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 514 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.340 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

514enplegu udalerrian
% 77,4soldatapeko
% 22,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.030 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.030 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.990 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1941ko otsailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Ambérieu », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.