Edukira joan

Angri

Angri
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaSalernoko probintzia
Izen ofizialaAngri
Posta kodea84012
ISTAT kodea065007
HerriburuaAngri
Geografia
Koordenatuak40°44′35″N 14°34′10″E / 40.7431°N 14.5694°E / 40.7431; 14.5694
Mapa
Azalera13,77 km²
Altitudea25 m
MugakideakCorbara, Lettere, San Marzano sul Sarno, Sant'Antonio Abate, Scafati eta Sant'Egidio del Monte Albino
Demografia
Biztanleria33.972 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.467 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaA294
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaSA
comune.angri.sa.it

Angri Italiako udalerri bat da. Salernoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 33.972 biztanle ditu, 13,77 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corbara, Lettere, San Marzano sul Sarno, Sant'Antonio Abate, Scafati eta Sant'Egidio del Monte Albino.

BiztanleriaUrtea500010.00015.00020.00025.00030.00035.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 16.840 gizon, 17.513 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.22
0.31
 
90-94
 
0.70
1.25
 
85-89
 
1.87
2.16
 
80-84
 
2.80
4.06
 
75-79
 
4.59
4.55
 
70-74
 
4.84
5.33
 
65-69
 
5.97
6.48
 
60-64
 
7.02
7.36
 
55-59
 
7.15
7.92
 
50-54
 
7.79
7.29
 
45-49
 
7.34
7.27
 
40-44
 
6.72
6.26
 
35-39
 
6.44
6.19
 
30-34
 
5.98
6.03
 
25-29
 
5.23
6.18
 
20-24
 
5.68
6.17
 
15-19
 
5.62
5.79
 
10-14
 
5.36
5.20
 
5-9
 
4.50
4.14
 
0-4
 
4.13
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 14.403 etxebizitza zeuden: 11.791 (% 81,9) okupatuta eta 2.612 (% 18,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 65,2 jabetzan zeuden, % 27,8 alokairuan eta % 7,1 beste titulu batekin.

14.403etxebizitza (2021)
11.791okupatuak
2.612hutsik (% 18,1)

Erabilera (2021)

11.791
2.612
Okupatuak (11.791)Hutsik edo ez-okupatuak (2.612)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

65,2
27,8
Jabetzan (65,2)Alokairuan (27,8)Beste titulu batekin (7,1)

2024an 12.551 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.023 (% 24,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,7 kide zeuden.

12.551etxegune (2024)
3.023pertsona bakarrekoak (% 24,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.023
2 kide2.930
3 kide2.738
4 kide2.685
5 kide edo gehiago1.175

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]