Edukira joan

Arbent

Arbent
Arbent
Frantziako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Frantzia
Eskualdea
Departamendua
Barrutia
Kantoia
Auvernia-Rodano-Alpeak
Ain
 
 
AlkateaLiliane Maissiat
Izen ofizialaArbent
Jatorrizko izenaArbent
Posta kodea01100
Geografia
Koordenatuak46°17′44″N 5°40′52″E / 46.2956°N 5.6811°E / 46.2956; 5.6811
Mapa
Azalera23,49 km²
Altitudea435 m, 1.100 m eta 709 m
MugakideakDortan, Échallon, Oyonnax eta Viry
Demografia
Biztanleria3.555 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.778 (%51,1) (%48,9) 1.704 alt_right
Dentsitatea151 bizt/km²
arbent.fr

Arbent Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.555 biztanle zituen 23,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dortan, Échallon, Oyonnax eta Viry.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,5 °C-koa da, 9,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1595 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1495,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,1 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea50010001500200025003000350040001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.704 gizon, 1.778 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.28
0.59
 
90-94
 
1.41
0.29
 
85-89
 
1.69
2.58
 
80-84
 
2.25
4.34
 
75-79
 
5.01
5.52
 
70-74
 
8.89
6.34
 
65-69
 
8.04
5.75
 
60-64
 
5.79
7.22
 
55-59
 
5.51
5.46
 
50-54
 
6.86
8.33
 
45-49
 
6.58
9.15
 
40-44
 
6.81
3.99
 
35-39
 
6.30
6.57
 
30-34
 
4.11
5.16
 
25-29
 
4.67
2.88
 
20-24
 
3.54
6.57
 
15-19
 
4.61
7.63
 
10-14
 
9.22
6.51
 
5-9
 
3.26
5.11
 
0-4
 
5.17
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Arbent udalerrian 3.512 biztanle zeuden eta 1.437 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,44 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 34,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

3.512biztanle
1.437elkarbizitza-unitate
2,44lagun elkarbizitza-unitateko
1.018familia
Udalerria
% 34
% 31
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.018 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (504). Guraso bakarreko 70 familietatik 60etan ama zen guraso bakarra. 519 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 195k seme-alaba bakarra zuten etxean, 195k bi, eta 110k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 504 bikoteetatik 15tan (% 3,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

444
504
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean519
Seme-alaba bat195
Bi seme-alaba195
Hiru seme-alaba95
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 2.908 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 33,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 82,5). 80 urte edo gehiagoko 192 biztanleetatik 154 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 38 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 10
55-64% 14
65-79% 20
80 +% 34
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 70
40-54% 83
55-64% 81
65-79% 78
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 57,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 9,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,1 izatezko bikotean eta % 2,8 PACS bidez lotuta). % 21,4 ezkongabeak ziren, % 6,6 alargunak eta % 4,7 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 57,4
Ezkongabea% 21,4
Izatezko bikotean% 7,1
Alarguna% 6,6
Dibortziatuta% 4,7
PACS bidez lotuta% 2,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,8), eskulangileak (% 30,2), erdi-mailako lanbideak (% 13,6), enplegatuak (% 8,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,8) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 14
% 9
% 30
% 36
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.555 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.436 egoitza nagusi ziren, 15 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 104 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.028), eta apartamentuak gutxi ziren (522). Egoitza nagusietatik 915 beren jabearen bizilekuak ziren, 502 alokairuan zeuden, 356 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 19 doan lagata.[9]

1.555etxebizitza
1.436egoitza nagusi
1.028etxe
522apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.436
Egoitza nagusia (1.436)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (15)Hutsik (104)

Etxe mota

1.028
522
Etxea (1.028)Apartamentua (522)

Jabetza egoera

915
502
356
Jabeak (915)Alokairuan (502)HLM (356)Doan lagata (19)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (630).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik62
1919-194536
1946-1970172
1971-1990630
1991-2005271
2006-2020228

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (665). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (744 etxebizitzatan). 1.097 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 605 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 739tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela117
3 gela202
4 gela449
5 gela edo gehiago665

Berogailu mota

744
152
327
202
Gas sarea (744)Fuel-olioa (152)Elektrizitatea (327)Gas botila (11)Bestelakoak (202)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.097aparkalekua
605ibilgailu 1
739ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.116 biztanleetatik 1.616 aktibo ziren (% 76,4), horietako 1.443 lanean (% 68,2) eta 173 langabezian (aktiboen % 10,7).

2.11615-64 urteko biztanle
% 76,4aktibo
% 68,2lanean
% 10,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,0
25-54 urte% 89,8
55-64 urte% 63,9
Gizonak% 78,7
Emakumeak% 73,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,5
BEPC, brebeta% 17,5
CAP-BEP% 10,6
Batxilergoa% 12,3
Goi-mailako +2% 6,3
Goi-mailako +3/4% 7,6
Goi-mailako +5% 2,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

500 ez-aktibotik 185 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,0), 120 erretiraturik zeuden (% 24,0) eta 195 bestelako ez-aktibo ziren (% 39,0).

Ez-aktiboak

% 37
% 24
% 39
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 8
% 23
% 20
% 44
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.224 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.443 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.224enplegu udalerrian
% 90,1soldatapeko
% 10,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.250 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.250 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.990 €
% 14,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 12,2
  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arbent », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.