Edukira joan

Arcore

Arcore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaMonza eta Brianzako probintzia
Izen ofizialaArcore
Posta kodea20862
ISTAT kodea108004
HerriburuaArcore
Geografia
Koordenatuak45°38′00″N 9°19′00″E / 45.6333°N 9.3167°E / 45.6333; 9.3167
Mapa
Azalera9,25 km²
Altitudea193 m
MugakideakBiassono, Camparada, Concorezzo, Lesmo, Usmate Velate, Villasanta eta Vimercate
Demografia
Biztanleria17.825 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.927 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia039
Hiri senidetuakCorinaldo
Katastro kodeaA376
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaMB
comune.arcore.mb.it

Arcore Italiako udalerri bat da. Monta eta Brianzako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 17.825 biztanle ditu, 9,25 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Biassono, Camparada, Concorezzo, Lesmo, Usmate Velate, Villasanta eta Vimercate.

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.739 gizon, 9.199 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.09
0.16
 
95-99
 
0.38
0.81
 
90-94
 
1.58
2.52
 
85-89
 
3.72
3.19
 
80-84
 
4.25
5.13
 
75-79
 
5.86
5.69
 
70-74
 
6.00
5.98
 
65-69
 
6.75
8.07
 
60-64
 
7.85
8.07
 
55-59
 
7.90
8.33
 
50-54
 
7.94
6.85
 
45-49
 
6.61
5.96
 
40-44
 
5.29
5.66
 
35-39
 
5.90
6.14
 
30-34
 
5.01
5.61
 
25-29
 
5.11
4.90
 
20-24
 
4.20
5.29
 
15-19
 
4.73
4.27
 
10-14
 
4.14
4.19
 
5-9
 
3.65
3.17
 
0-4
 
3.04
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.129 etxebizitza zeuden: 7.917 (% 86,7) okupatuta eta 1.212 (% 13,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,6 jabetzan zeuden, % 13,8 alokairuan eta % 4,6 beste titulu batekin.

9.129etxebizitza (2021)
7.917okupatuak
1.212hutsik (% 13,3)

Erabilera (2021)

7.917
1.212
Okupatuak (7.917)Hutsik edo ez-okupatuak (1.212)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,6
13,8
Jabetzan (81,6)Alokairuan (13,8)Beste titulu batekin (4,6)

2024an 8.208 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.995 (% 36,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

8.208etxegune (2024)
2.995pertsona bakarrekoak (% 36,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.995
2 kide2.506
3 kide1.406
4 kide987
5 kide edo gehiago314

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]