Edukira joan

Bagnot

Bagnot
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Côte-d’Or
BarrutiBeauneko barrutia
Kantonamenducanton of Seurre
Izen ofizialaBagnot
Posta kodea21700
Geografia
Koordenatuak47°03′33″N 5°04′32″E / 47.0592°N 5.0756°E / 47.0592; 5.0756
Mapa
Azalera12,57 km²
Altitudea189 m, 216 m eta 205 m
MugakideakBroin, Labergement-lès-Seurre, Pouilly-sur-Saône, Argilly, Auvillars-sur-Saône, Glanon eta Montmain
Demografia
Biztanleria154 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 79 (%52) (%48) 73 alt_right
Dentsitatea12 bizt/km²

Bagnot Frantziako udalerria da, Côte-d'Or departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 154 biztanle zituen 12,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Broin, Labergement-lès-Seurre, Pouilly-sur-Saône, Argilly, Auvillars-sur-Saône, Glanon eta Montmain.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BagnotBagnot
Població amb 204 habitants (2000)Glanon (3,2 km)
Població amb 405 habitants (2000)Broin (3,5 km)
Població amb 93 habitants (2000)Montmain (3,6 km)
Població amb 443 habitants (2000)Argilly (5,0 km)
Població amb 204 habitants (2000)Lechâtelet (5,3 km)
Població amb 383 habitants (2000)Bonnencontre (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta klima kontinentalaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da, 5,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 819 mm-koa da, urtarrilean 11,1 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Nicolas-lès-Cîteaux udalerrian dago, 7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 813,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 73 gizon, 79 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
13.92
6.85
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
6.33
21.92
 
65-69
 
6.33
6.85
 
60-64
 
13.92
0.00
 
55-59
 
0.00
6.85
 
50-54
 
13.92
0.00
 
45-49
 
6.33
15.07
 
40-44
 
6.33
6.85
 
35-39
 
13.92
6.85
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
6.33
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
6.85
 
10-14
 
6.33
15.07
 
5-9
 
6.33
6.85
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bagnot udalerrian 154 biztanle zeuden eta 69 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 21 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 21 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

154biztanle
69elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
48familia
21Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
21Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 48 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). 27 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

27
21
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 77 etxebizitza zeuden. Horietatik 69 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 4 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (77), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 62 beren jabearen bizilekuak ziren, 5 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

77etxebizitza
69egoitza nagusi
77etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

69
Egoitza nagusia (69)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (4)

Etxe mota

77
Etxea (77)

Jabetza egoera

62
Jabeak (62)Alokairuan (5)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik21
1919-19455
1946-19708
1971-19909
1991-200511
2006-202011

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (39). 40 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 56 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 27 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 39tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela11
4 gela17
5 gela edo gehiago39

Berogailu mota

9
20
40
Fuel-olioa (9)Elektrizitatea (20)Bestelakoak (40)

Aparkalekua eta ibilgailuak

56aparkalekua
27ibilgailu 1
39ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 90 biztanleetatik 73 aktibo ziren (% 81,1), horietako 71 lanean (% 78,9) eta 2 langabezian (aktiboen % 2,7).

9015-64 urteko biztanle
% 81,1aktibo
% 78,9lanean
% 2,7langabezia-tasa

16 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,2), 8 erretiraturik zeuden (% 50,0) eta 3 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,8).

Ez-aktiboak

% 31
% 50
% 19
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 25 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 71 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

25enplegu udalerrian
% 60,0soldatapeko
% 40,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.510 eurokoa zen.

25.510 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.560 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 78 ziren, horien artean 53 aktiboak ziren eta 25 inaktiboak ziren. 53 pertsona aktiboetatik 51 lanean zeuden (26 gizon eta 25 emakume) eta 2 langabezian zeuden (1 gizon eta 1 emakume). 25 pertsona inaktiboetatik 10 erretiraturik zeuden, 9 ikasten zeuden eta 6 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 8 komertzioetatik, 3 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 2 administrazio publikoko enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 zurgina zen eta 1 iturgina.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1953ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Nic. Citeaux », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]