Edukira joan

Ballabio

Ballabio
Ballabio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaBallabio
Jatorrizko izenaBallabio
Posta kodea23811
ISTAT kodea097004
HerriburuaBallabio
Geografia
Koordenatuak45°54′00″N 9°25′00″E / 45.9°N 9.4167°E / 45.9; 9.4167
Mapa
Azalera15,04 km²
Altitudea661 m
MugakideakCremeno, Mandello del Lario, Pasturo, Abbadia Lariana, Lecco eta Morterone
Demografia
Biztanleria4.144 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea276 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Katastro kodeaA594
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
comune.ballabio.lc.it

Ballabio Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 4.144 biztanle ditu, 15,04 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cremeno, Mandello del Lario, Pasturo, Abbadia Lariana, Lecco eta Morterone.

BiztanleriaUrtea500100015002000250030003500400045001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.144 gizon, 2.037 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.14
 
95-99
 
0.34
0.23
 
90-94
 
1.37
1.45
 
85-89
 
2.50
2.94
 
80-84
 
3.09
4.01
 
75-79
 
4.32
5.18
 
70-74
 
4.12
5.92
 
65-69
 
5.79
7.51
 
60-64
 
8.10
10.26
 
55-59
 
9.03
9.05
 
50-54
 
9.08
6.25
 
45-49
 
7.02
5.88
 
40-44
 
6.23
5.36
 
35-39
 
5.40
5.60
 
30-34
 
5.25
6.39
 
25-29
 
6.14
5.83
 
20-24
 
5.55
6.44
 
15-19
 
4.71
4.90
 
10-14
 
4.81
3.64
 
5-9
 
3.98
3.03
 
0-4
 
3.14
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.020 etxebizitza zeuden: 1.786 (% 59,1) okupatuta eta 1.234 (% 40,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,1 jabetzan zeuden, % 15,3 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

3.020etxebizitza (2021)
1.786okupatuak
1.234hutsik (% 40,9)

Erabilera (2021)

1.786
1.234
Okupatuak (1.786)Hutsik edo ez-okupatuak (1.234)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,1
15,3
Jabetzan (79,1)Alokairuan (15,3)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 1.841 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 666 (% 36,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.841etxegune (2024)
666pertsona bakarrekoak (% 36,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide666
2 kide528
3 kide314
4 kide255
5 kide edo gehiago78

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]