Edukira joan

Baranzate

Baranzate
Baranzate
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaBaranzate
Jatorrizko izenaBaranzate
Posta kodea20021
ISTAT kodea015250
HerriburuaBaranzate
Geografia
Koordenatuak45°31′00″N 9°06′00″E / 45.5167°N 9.1°E / 45.5167; 9.1
Mapa
Azalera2,78 km²
Altitudea155 m
MugakideakBollate, Milan eta Novate Milanese
Demografia
Biztanleria11.823 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea4.253 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02
Katastro kodeaA618
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaMI
comune.baranzate.mi.it

Baranzate Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 11.823 biztanle ditu, 2,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bollate, Milan eta Novate Milanese.

BiztanleriaUrtea10.60010.80011.00011.20011.40011.60011.8002010201220142016201820202022BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.402 gizon, 5.727 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.06
 
95-99
 
0.31
0.62
 
90-94
 
1.29
1.53
 
85-89
 
2.88
2.36
 
80-84
 
3.70
3.44
 
75-79
 
4.71
4.03
 
70-74
 
5.22
4.39
 
65-69
 
5.41
6.33
 
60-64
 
6.74
7.81
 
55-59
 
7.56
8.86
 
50-54
 
7.68
7.89
 
45-49
 
6.64
7.34
 
40-44
 
6.22
6.39
 
35-39
 
6.39
6.11
 
30-34
 
5.47
6.37
 
25-29
 
5.33
6.15
 
20-24
 
4.57
6.19
 
15-19
 
5.69
5.76
 
10-14
 
5.61
5.00
 
5-9
 
4.59
3.37
 
0-4
 
3.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.613 etxebizitza zeuden: 5.256 (% 93,6) okupatuta eta 357 (% 6,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,1 jabetzan zeuden, % 12,1 alokairuan eta % 2,9 beste titulu batekin.

5.613etxebizitza (2021)
5.256okupatuak
357hutsik (% 6,4)

Erabilera (2021)

5.256
Okupatuak (5.256)Hutsik edo ez-okupatuak (357)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,1
12,1
Jabetzan (85,1)Alokairuan (12,1)Beste titulu batekin (2,9)

2024an 5.495 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.375 (% 43,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

5.495etxegune (2024)
2.375pertsona bakarrekoak (% 43,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.375
2 kide1.330
3 kide813
4 kide615
5 kide edo gehiago362

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]