Edukira joan

Basiglio

Basiglio
Basiglio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaBasiglio
Jatorrizko izenaBasiglio
Posta kodea20079
ISTAT kodea015015
HerriburuaBasiglio
Geografia
Koordenatuak45°21′00″N 9°10′00″E / 45.35°N 9.1667°E / 45.35; 9.1667
Mapa
Azalera8,49 km²
Altitudea97 m
MugakideakLacchiarella, Rozzano, Zibido San Giacomo eta Pieve Emanuele
Demografia
Biztanleria7.936 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea935 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02
Katastro kodeaA699
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaMI
comune.basiglio.mi.it

Basiglio Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 7.936 biztanle ditu, 8,49 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lacchiarella, Rozzano, Zibido San Giacomo eta Pieve Emanuele.

Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.859 gizon, 4.168 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.02
0.16
 
95-99
 
0.19
0.52
 
90-94
 
0.91
2.10
 
85-89
 
2.02
3.11
 
80-84
 
3.36
5.10
 
75-79
 
4.73
5.18
 
70-74
 
5.85
7.59
 
65-69
 
7.80
8.37
 
60-64
 
9.29
8.34
 
55-59
 
9.38
6.97
 
50-54
 
8.04
5.86
 
45-49
 
6.29
5.36
 
40-44
 
5.47
5.10
 
35-39
 
4.85
5.65
 
30-34
 
4.27
5.99
 
25-29
 
4.89
6.58
 
20-24
 
5.40
5.73
 
15-19
 
5.01
5.39
 
10-14
 
5.35
4.33
 
5-9
 
4.05
2.54
 
0-4
 
2.83
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.848 etxebizitza zeuden: 3.432 (% 89,2) okupatuta eta 416 (% 10,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84 jabetzan zeuden, % 12,7 alokairuan eta % 3,3 beste titulu batekin.

3.848etxebizitza (2021)
3.432okupatuak
416hutsik (% 10,8)

Erabilera (2021)

3.432
416
Okupatuak (3.432)Hutsik edo ez-okupatuak (416)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84
12,7
Jabetzan (84)Alokairuan (12,7)Beste titulu batekin (3,3)

2024an 3.433 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.110 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.433etxegune (2024)
1.110pertsona bakarrekoak (% 32,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.110
2 kide999
3 kide688
4 kide497
5 kide edo gehiago139

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]