Edukira joan

Bellano

Bellano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaBellano
Posta kodea23822
ISTAT kodea097008
HerriburuaBellano
Geografia
Koordenatuak46°02′36″N 9°18′22″E / 46.0432°N 9.3061°E / 46.0432; 9.3061
Mapa
Azalera22,03 km²
Altitudea202 m
MugakideakDervio, Parlasco, Perledo, Valvarrone (en) Itzuli, San Siro, Taceno eta Casargo
Demografia
Biztanleria3.420 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea155 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Katastro kodeaA745
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLC
comune.bellano.lc.it

Bellano Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 3.420 biztanle ditu, 22,03 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dervio, Parlasco, Perledo, Valvarrone (en) Itzuli, San Siro, Taceno eta Casargo.

BiztanleriaUrtea27003000330036003900420045001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.667 gizon, 1.690 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.12
0.18
 
95-99
 
0.89
1.02
 
90-94
 
2.54
2.70
 
85-89
 
3.49
4.44
 
80-84
 
5.21
6.48
 
75-79
 
6.80
6.36
 
70-74
 
8.34
7.62
 
65-69
 
6.69
8.10
 
60-64
 
8.82
8.34
 
55-59
 
8.11
7.50
 
50-54
 
6.15
6.60
 
45-49
 
5.92
6.18
 
40-44
 
5.68
4.98
 
35-39
 
4.79
5.76
 
30-34
 
5.09
4.56
 
25-29
 
4.08
4.20
 
20-24
 
4.20
3.72
 
15-19
 
3.73
3.30
 
10-14
 
3.49
4.50
 
5-9
 
3.25
3.48
 
0-4
 
2.60
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.417 etxebizitza zeuden: 1.730 (% 39,2) okupatuta eta 2.687 (% 60,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,2 jabetzan zeuden, % 13,3 alokairuan eta % 6,6 beste titulu batekin.

4.417etxebizitza (2021)
1.730okupatuak
2.687hutsik (% 60,8)

Erabilera (2021)

1.730
2.687
Okupatuak (1.730)Hutsik edo ez-okupatuak (2.687)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,2
13,3
Jabetzan (80,2)Alokairuan (13,3)Beste titulu batekin (6,6)

2024an 1.748 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 821 (% 47) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

1.748etxegune (2024)
821pertsona bakarrekoak (% 47)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide821
2 kide501
3 kide232
4 kide152
5 kide edo gehiago42

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]