Edukira joan

Bellusco

Bellusco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaMonza eta Brianzako probintzia
Izen ofizialaBellusco
Posta kodea20882
ISTAT kodea108006
HerriburuaBellusco
Geografia
Koordenatuak45°37′00″N 9°25′00″E / 45.6167°N 9.4167°E / 45.6167; 9.4167
Mapa
Azalera6,54 km²
Altitudea214 m
MugakideakBusnago, Mezzago, Ornago, Roncello, Sulbiate eta Vimercate
Demografia
Biztanleria7.413 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.133 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia039
Katastro kodeaA759
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaMB
comune.bellusco.mb.it

Bellusco Italiako udalerri bat da. Monta eta Brianzako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 7.413 biztanle ditu, 6,54 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Busnago, Mezzago, Ornago, Roncello, Sulbiate eta Vimercate.

BiztanleriaUrtea100020003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.699 gizon, 3.788 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.11
 
95-99
 
0.26
0.81
 
90-94
 
1.19
2.38
 
85-89
 
3.14
3.51
 
80-84
 
3.88
5.43
 
75-79
 
6.47
5.00
 
70-74
 
6.07
5.46
 
65-69
 
5.54
7.14
 
60-64
 
6.63
9.08
 
55-59
 
8.13
9.06
 
50-54
 
9.21
7.41
 
45-49
 
6.86
6.03
 
40-44
 
5.31
6.00
 
35-39
 
5.23
5.41
 
30-34
 
4.65
4.62
 
25-29
 
5.23
5.03
 
20-24
 
4.78
5.65
 
15-19
 
5.73
5.08
 
10-14
 
4.75
3.57
 
5-9
 
3.85
3.22
 
0-4
 
3.06
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.827 etxebizitza zeuden: 3.212 (% 83,9) okupatuta eta 615 (% 16,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83,6 jabetzan zeuden, % 11,8 alokairuan eta % 4,6 beste titulu batekin.

3.827etxebizitza (2021)
3.212okupatuak
615hutsik (% 16,1)

Erabilera (2021)

3.212
615
Okupatuak (3.212)Hutsik edo ez-okupatuak (615)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83,6
11,8
Jabetzan (83,6)Alokairuan (11,8)Beste titulu batekin (4,6)

2024an 3.299 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.091 (% 33,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.299etxegune (2024)
1.091pertsona bakarrekoak (% 33,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.091
2 kide1.031
3 kide581
4 kide462
5 kide edo gehiago134

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]