Edukira joan

Biancavilla

Biancavilla
Biancavilla
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaBiancavilla
Jatorrizko izenaBiancavilla
Posta kodea95033
ISTAT kodea087008
HerriburuaBiancavilla
Geografia
Koordenatuak37°38′43″N 14°51′49″E / 37.6453°N 14.8636°E / 37.6453; 14.8636
Mapa
Azalera70,28 km²
Altitudea513 m
MugakideakAdrano, Belpasso, Bronte, Centuripe, Nicolosi, Paternò, Sant'Alfio, Santa Maria di Licodia, Castiglione di Sicilia, Randazzo, Zafferana Etnea, Maletto eta Ragalna
Demografia
Biztanleria22.918 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea326 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia095
Hiri senidetuakGap eta Brescia
Katastro kodeaA841
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
comune.biancavilla.ct.it

Biancavilla Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 22.918 biztanle ditu, 70,28 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Adrano, Belpasso, Bronte, Centuripe, Nicolosi, Paternò, Sant'Alfio, Santa Maria di Licodia, Castiglione di Sicilia, Randazzo, Zafferana Etnea, Maletto eta Ragalna.

BiztanleriaUrtea900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 11.160 gizon, 11.757 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.28
0.61
 
90-94
 
1.00
1.55
 
85-89
 
2.27
1.94
 
80-84
 
2.57
4.09
 
75-79
 
4.69
4.84
 
70-74
 
5.40
5.97
 
65-69
 
6.24
6.36
 
60-64
 
6.55
6.81
 
55-59
 
6.92
6.59
 
50-54
 
6.86
6.87
 
45-49
 
6.63
7.05
 
40-44
 
6.44
6.55
 
35-39
 
6.10
6.25
 
30-34
 
5.82
5.91
 
25-29
 
5.86
6.59
 
20-24
 
5.66
6.21
 
15-19
 
5.77
5.94
 
10-14
 
5.29
5.19
 
5-9
 
5.21
4.62
 
0-4
 
4.42
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 13.512 etxebizitza zeuden: 8.545 (% 63,2) okupatuta eta 4.967 (% 36,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,9 jabetzan zeuden, % 4 alokairuan eta % 11,1 beste titulu batekin.

13.512etxebizitza (2021)
8.545okupatuak
4.967hutsik (% 36,8)

Erabilera (2021)

8.545
4.967
Okupatuak (8.545)Hutsik edo ez-okupatuak (4.967)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,9
11,1
Jabetzan (84,9)Alokairuan (4)Beste titulu batekin (11,1)

2024an 8.924 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.507 (% 28,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,6 kide zeuden.

8.924etxegune (2024)
2.507pertsona bakarrekoak (% 28,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.507
2 kide2.259
3 kide1.751
4 kide1.663
5 kide edo gehiago744

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]