Edukira joan

Biblis

Biblis
Biblis
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseLandkreis Bergstraße
Izen ofizialaBiblis
Jatorrizko izenaBiblis
Posta kodea68647
Udalerri kodea06431003
Geografia
Koordenatuak49°41′03″N 8°27′03″E / 49.6841°N 8.4508°E / 49.6841; 8.4508
Mapa
Azalera40,46 km²
Altitudea93 m
Demografia
Biztanleria9.135 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.556 (%49,9) (%50,1) 4.579 alt_right
Dentsitatea226 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06245
Hiri senidetuakGravelines, Nittenau eta Kąty Wrocławskie (en) Itzuli
MatrikulaHP
biblis.eu

Biblis Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan kokatuta dago, Bergstraße barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.135 biztanle zituen 40,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 8.998 biztanle zituen: 4.485 gizonezko (% 49,8) eta 4.512 emakumezko (% 50,1); 100 emakumeko 99,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,4 ezkongabeak ziren eta % 48,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea870088008900900091009200201020132016201920222025BiblisBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.480 gizon, 4.508 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.00
 
75+
 
11.56
12.79
 
65-74
 
13.44
25.83
 
50-64
 
26.24
11.79
 
40-49
 
11.82
12.17
 
30-39
 
11.09
5.83
 
25-29
 
4.59
7.32
 
18-24
 
5.68
2.83
 
15-17
 
2.37
7.30
 
6-14
 
8.19
2.41
 
3-5
 
2.48
2.75
 
0-2
 
2.53
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 19,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.044
1.772
Migrazio-jatorririk gabe (7.044)Migrazio-jatorri osoa (1.772)Migrazio-jatorri partziala (182)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.258 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.633, % 61,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,53 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,36 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.258etxebizitza
113,53 m²batez besteko azalera
6,36 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.633
1.389
Jabetzan (2.633)Alokairuan (1.389)Aisialdikoa (67)Hutsik (167)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 66,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.020). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (778); eraikin guztien % 86,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.633 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra63
2 gela241
3 gela621
4 gela1.020
5 gela909
6 gela644
7 gela edo gehiago761

Eraikuntza garaia

1919 aurretik438
1919-1949372
1950-1959429
1960-1969600
1970-1979778
1980-1989541
1990-1999530
2000-2009414
2010-201592
2016 eta geroago60

Berogailu mota

3.633
341
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (40)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (170)Bloke-berogailua (Blockheizung) (10)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.633)Labe indibiduala (341)Berogailurik gabe (68)

Guztira 2.895 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.517, % 86,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.149).[3] Guztira 3.954 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.382, % 35,0).[4]

2.895bizitegi-eraikin
3.954etxegune

Eraikin mota

2.517
Etxe bakartua (2.517)Etxe atxikia (bikoitza) (131)Ilarako etxea (129)Bestelako eraikin mota (121)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.149
497
Etxebizitza bakarra (2.149)2 etxebizitza (497)3-6 etxebizitza (213)7-12 etxebizitza (32)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

1.326
1.382
593
429
Pertsona bakarra (1.326)2 pertsona (1.382)3 pertsona (593)4 pertsona (429)5 pertsona (132)6 pertsona (88)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]