Edukira joan

Blanzy

Blanzy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Saona eta Loira
BarrutiAutuneko barrutia
Kantonamenducanton of Montcenis
Izen ofizialaBlanzy
Posta kodea71450
Geografia
Koordenatuak46°42′14″N 4°23′25″E / 46.7039°N 4.3903°E / 46.7039; 4.3903
Mapa
Azalera39,95 km²
Altitudea277 m, 399 m eta 310 m
MugakideakLes Bizots, Gourdon, Charmoy, Marigny, Montceau-les-Mines, Saint-Berain-sous-Sanvignes, Saint-Eusèbe eta Saint-Vallier
Demografia
Biztanleria5.955 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.078 (%51,4) (%48,6) 2.913 alt_right
Dentsitatea149 bizt/km²
blanzy71.fr

Blanzy Frantziako udalerria da, Saona eta Loira departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.955 biztanle zituen 40 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Les Bizots, Gourdon, Charmoy, Marigny, Montceau-les-Mines, Saint-Berain-sous-Sanvignes, Saint-Eusèbe eta Saint-Vallier.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BlanzyBlanzy
Població amb 134 habitants (2000)Marigny (5,6 km)
Població amb 1088 habitants (2000)Saint-Eusèbe (5,7 km)
Població amb 426 habitants (2000)Les Bizots (6,1 km)
Població amb 9100 habitants (2000)Saint-Vallier (6,4 km)
Població amb 881 habitants (2000)Gourdon (7,5 km)
Població amb 254 habitants (2000)Charmoy (8,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da, 17,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 815 mm-koa da, urtarrilean 11,5 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Mont-Saint-Vincent udalerrian dago, 10,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 891,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 37,6 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,1 °C-koa da, 1956ko otsailaren 10an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea100020003000400050006000700080001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.913 gizon, 3.078 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.17
 
95+
 
0.32
0.51
 
90-94
 
1.30
1.20
 
85-89
 
2.73
3.95
 
80-84
 
3.54
7.86
 
75-79
 
6.95
11.29
 
70-74
 
9.55
7.90
 
65-69
 
11.96
6.32
 
60-64
 
7.47
7.69
 
55-59
 
6.82
5.70
 
50-54
 
5.69
5.32
 
45-49
 
5.23
4.84
 
40-44
 
6.37
3.81
 
35-39
 
5.75
2.92
 
30-34
 
3.77
3.64
 
25-29
 
2.76
4.63
 
20-24
 
2.27
6.35
 
15-19
 
3.61
5.77
 
10-14
 
6.47
5.60
 
5-9
 
4.61
4.53
 
0-4
 
2.83
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Blanzy udalerrian 5.827 biztanle zeuden eta 2.811 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,07 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 38,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 33,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

5.827biztanle
2.811elkarbizitza-unitate
2,07lagun elkarbizitza-unitateko
1.831familia
Udalerria
% 19
% 38
% 8
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.831 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.075). Guraso bakarreko 225 familietatik 180etan ama zen guraso bakarra. 1.190 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 260k seme-alaba bakarra zuten etxean, 245k bi, eta 135k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 530 bikoteetatik 75tan (% 14,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.075
530
225
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.190
Seme-alaba bat260
Bi seme-alaba245
Hiru seme-alaba110
Lau edo gehiago25

15 urte edo gehiago zituzten 5.074 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 10
40-54% 15
55-64% 18
65-79% 22
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 69
40-54% 68
55-64% 75
65-79% 76
80 +% 47

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,5 izatezko bikotean eta % 5,5 PACS bidez lotuta). % 21,1 ezkongabeak ziren, % 7,6 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,8
Ezkongabea% 21,1
Izatezko bikotean% 9,5
Alarguna% 7,6
Dibortziatuta% 6,4
PACS bidez lotuta% 5,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 48,7), eskulangileak (% 15,3), enplegatuak (% 13,9), erdi-mailako lanbideak (% 12,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 48,7) Saona eta Loira departamenduko batez bestekoaren (% 37,8) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,7).[9]

Udalerria
% 12
% 14
% 15
% 49
Saona eta Loira
% 13
% 14
% 17
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.165 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.814 egoitza nagusi ziren, 30 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 321 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.449), eta apartamentuak gutxi ziren (676). Egoitza nagusietatik 1.959 beren jabearen bizilekuak ziren, 818 alokairuan zeuden, 471 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 37 doan lagata.[10]

3.165etxebizitza
2.814egoitza nagusi
2.449etxe
676apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.814
321
Egoitza nagusia (2.814)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (30)Hutsik (321)

Etxe mota

2.449
676
Etxea (2.449)Apartamentua (676)

Jabetza egoera

1.959
818
471
Jabeak (1.959)Alokairuan (818)HLM (471)Doan lagata (37)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.459).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik246
1919-1945218
1946-1970425
1971-19901.459
1991-2005263
2006-2020192

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.211). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.401 etxebizitzatan). 1.961 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.297 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.216tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela46
2 gela136
3 gela489
4 gela932
5 gela edo gehiago1.211

Berogailu mota

1.401
241
766
393
Gas sarea (1.401)Fuel-olioa (241)Elektrizitatea (766)Gas botila (13)Bestelakoak (393)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.961aparkalekua
1.297ibilgailu 1
1.216ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.152 biztanleetatik 2.285 aktibo ziren (% 72,5), horietako 2.039 lanean (% 64,7) eta 246 langabezian (aktiboen % 10,8).

3.15215-64 urteko biztanle
% 72,5aktibo
% 64,7lanean
% 10,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,1
25-54 urte% 89,5
55-64 urte% 52,9
Gizonak% 75,2
Emakumeak% 69,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,8
BEPC, brebeta% 14,4
CAP-BEP% 11,4
Batxilergoa% 12,0
Goi-mailako +2% 6,5
Goi-mailako +3/4% 5,6
Goi-mailako +5% 2,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

867 ez-aktibotik 228 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 26,3), 313 erretiraturik zeuden (% 36,1) eta 326 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,6).

Ez-aktiboak

% 26
% 36
% 38
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 26
% 30
% 30
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.469 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.039 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.469enplegu udalerrian
% 92,2soldatapeko
% 7,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.580 eurokoa zen, eta biztanleen % 13 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.580 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.970 €
% 13,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 175 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 5 janari enpresak ziren, 10 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 21 eraikuntza enpresak ziren, 51 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 17 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 6 finantziazio enpresak ziren, 18 zerbitzu enpresak ziren, 17 administrazio publikoko enpresak ziren eta 18 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 51 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 3 banku bulegoak, 3 funerariak, 6 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 2 margolariak, 5 zurginak, 7 iturginak, 2 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 9 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 7 jatetxeak eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 13 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 2 harategiak, 1 altzari denda zen, 1 lurrin-denda zen, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Blanzy udalerrian 44 nekazaritza-ustiategi zeuden, 2.175 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Blanzy udalerrian lizeo teknologiko bat zegoen 328 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1943ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Mt-Saint-Vincent », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]