Edukira joan

Cambremer

Cambremer
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Calvados
BarrutiLisieuxeko barrutia
Kantonamenducanton of Cambremer
Izen ofizialaCambremer
Posta kodea14340
Geografia
Koordenatuak49°09′07″N 0°02′52″E / 49.1519°N 0.0478°E / 49.1519; 0.0478
Mapa
Azalera27,05 km²
MugakideakLa Houblonnière, Léaupartie, Montreuil-en-Auge, Notre-Dame-de-Livaye, Rumesnil, Saint-Ouen-le-Pin, Notre-Dame-d'Estrées-Corbon, Mézidon Vallée d'Auge eta Victot-en-Auge
Demografia
Biztanleria1.294 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 650 (%49,5) (%50,5) 662 alt_right
Dentsitatea48 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera2019ko urtarrilaren 1a
cambremer.fr

Cambremer Frantziako udalerria da, Calvados departamenduan dagoena, Normandia Beherea eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.294 biztanle zituen 27,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Houblonnière, Léaupartie, Montreuil-en-Auge, Notre-Dame-de-Livaye, Rumesnil, Saint-Ouen-le-Pin, Notre-Dame-d'Estrées-Corbon, Mézidon Vallée d'Auge eta Victot-en-Auge.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CambremerCambremer
Població amb 68 habitants (2000)Léaupartie (3,7 km)
Població amb 91 habitants (2000)Rumesnil (3,9 km)
Població amb 89 habitants (2000)Repentigny (4,5 km)
Població amb 190 habitants (2000)Monteille (4,8 km)
Població amb 209 habitants (2000)Auvillars (5,3 km)
Població amb 153 habitants (2000)Lécaude (5,6 km)
Població amb 57 habitants (2000)Gerrots (6,0 km)
Població amb 67 habitants (2000)Corbon (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Normandia (Cotentin, Orne)eko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio nahiko handiak (850 mm/urte); uda freskoa (15,5 °C), haizetsua)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 816 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 8,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lisieux udalerrian dago, 13,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da, 13,1 °C-ko anplitude termikoarekin eta prezipitazio-metaketa 881,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2026ko ekainaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 11an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea700800900100011001200130014001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 662 gizon, 650 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.54
1.51
 
90-94
 
2.31
1.51
 
85-89
 
3.85
3.17
 
80-84
 
2.31
4.53
 
75-79
 
4.77
8.46
 
70-74
 
6.31
6.19
 
65-69
 
6.92
3.78
 
60-64
 
4.62
8.46
 
55-59
 
6.15
7.55
 
50-54
 
6.15
4.23
 
45-49
 
3.08
7.70
 
40-44
 
6.46
8.01
 
35-39
 
8.62
6.04
 
30-34
 
7.38
2.27
 
25-29
 
3.23
6.50
 
20-24
 
4.62
4.98
 
15-19
 
2.00
6.65
 
10-14
 
6.92
4.23
 
5-9
 
7.23
4.23
 
0-4
 
5.54
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cambremer udalerrian 1.261 biztanle zeuden eta 568 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,22 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 31,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

1.261biztanle
568elkarbizitza-unitate
2,22lagun elkarbizitza-unitateko
383familia
Udalerria
% 27
% 32
% 9
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 383 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (179). Guraso bakarreko 50 familietatik 30etan ama zen guraso bakarra. 204 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 88k seme-alaba bakarra zuten etxean, 68k bi, eta 24k hiru edo gehiago.[9]

179
154
50
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean204
Seme-alaba bat88
Bi seme-alaba68
Hiru seme-alaba21
Lau edo gehiago3

15 urte edo gehiago zituzten 1.096 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 31,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,6). 80 urte edo gehiagoko 121 biztanleetatik 88 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 33 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 10
40-54% 16
55-64% 16
65-79% 20
80 +% 31
Bikotean bizi da
15-24% 15
25-39% 78
40-54% 76
55-64% 78
65-79% 76
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,2 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 19,3 ezkongabeak ziren, % 9,3 alargunak eta % 5,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 19,3
Izatezko bikotean% 11,2
Alarguna% 9,3
PACS bidez lotuta% 7,5
Dibortziatuta% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,0), erdi-mailako lanbideak (% 15,3), goi-mailako langileak (% 15,0), enplegatuak (% 11,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,0) Calvados departamenduko batez bestekoaren (% 33,4) gainetik dago. 18 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 3,2).[9]

Udalerria
% 15
% 15
% 11
% 11
% 35
Calvados
% 10
% 15
% 16
% 15
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 768 etxebizitza zeuden. Horietatik 574 egoitza nagusi ziren, 151 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 43 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (725), eta apartamentuak gutxi ziren (41). Egoitza nagusietatik 446 beren jabearen bizilekuak ziren, 112 alokairuan zeuden, 7 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 16 doan lagata.[10]

768etxebizitza
574egoitza nagusi
725etxe
41apartamentu

Etxebizitza multzoa

574
151
Egoitza nagusia (574)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (151)Hutsik (43)

Etxe mota

725
Etxea (725)Apartamentua (41)

Jabetza egoera

446
112
Jabeak (446)Alokairuan (112)HLM (7)Doan lagata (16)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (161).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik161
1919-194548
1946-197058
1971-1990139
1991-2005103
2006-202066

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (328). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (243 etxebizitzatan). 445 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 261 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 280tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela5
2 gela27
3 gela83
4 gela130
5 gela edo gehiago328

Berogailu mota

131
243
166
Gas sarea (1)Fuel-olioa (131)Elektrizitatea (243)Gas botila (33)Bestelakoak (166)

Aparkalekua eta ibilgailuak

445aparkalekua
261ibilgailu 1
280ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 722 biztanleetatik 566 aktibo ziren (% 78,4), horietako 512 lanean (% 70,9) eta 54 langabezian (aktiboen % 9,5).

72215-64 urteko biztanle
% 78,4aktibo
% 70,9lanean
% 9,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,2
25-54 urte% 93,9
55-64 urte% 59,0
Gizonak% 81,0
Emakumeak% 75,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 7,3
BEPC, brebeta% 20,0
CAP-BEP% 7,0
Batxilergoa% 9,2
Goi-mailako +2% 17,0
Goi-mailako +3/4% 8,1
Goi-mailako +5% 5,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

156 ez-aktibotik 60 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 38,5), 54 erretiraturik zeuden (% 34,6) eta 42 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,9).

Ez-aktiboak

% 38
% 35
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 20
% 25
% 23
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 302 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 512 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

302enplegu udalerrian
% 66,9soldatapeko
% 33,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.290 eurokoa zen.

27.290 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.600 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 86 komertzioetatik, 3 janari enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 16 eraikuntza enpresak ziren, 20 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 5 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 4 finantziazio enpresak ziren, 4 higiezinen enpresak ziren, 8 zerbitzu enpresak ziren, 11 administrazio publikoko enpresak ziren eta 4 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 26 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 1 zurgina, 6 iturginak, 1 eraikuntza enpresa, 1 ile apaindegia, 5 jatetxeak eta 1 higiezinen agentzia.[12]

2009an zeuden 11 establezimendu komertzialetatik, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 2 okindegiak, 1 harategi zen, 2 etxerako tresna dendak, 1 altzari denda zen, 1 drogeria zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Cambremer udalerrian 53 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.496 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lisieux_sapc », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]