Edukira joan

Capalbio

Capalbio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaGrossetoko probintzia
Izen ofizialaCapalbio
Posta kodea58011
ISTAT kodea053003
HerriburuaCapalbio
Geografia
Koordenatuak42°27′15″N 11°25′21″E / 42.4542°N 11.4225°E / 42.4542; 11.4225
Mapa
Azalera187,36 km²
Altitudea217 m
MugakideakManciano, Montalto di Castro eta Orbetello
Demografia
Biztanleria3.838 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea20 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0564
Hiri senidetuakOrtucchio
Katastro kodeaB646
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaGR
comune.capalbio.gr.it

Capalbio Italiako udalerri bat da. Grossetoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 3.838 biztanle ditu, 187,36 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Manciano, Montalto di Castro eta Orbetello.

BiztanleriaUrtea0100020003000400050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.764 gizon, 1.896 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.16
0.23
 
95-99
 
0.32
1.13
 
90-94
 
2.11
2.95
 
85-89
 
4.06
3.00
 
80-84
 
4.38
6.46
 
75-79
 
5.80
8.11
 
70-74
 
6.49
8.22
 
65-69
 
9.34
8.90
 
60-64
 
9.60
9.64
 
55-59
 
8.65
7.82
 
50-54
 
7.49
7.03
 
45-49
 
5.33
5.73
 
40-44
 
5.54
5.84
 
35-39
 
5.49
4.99
 
30-34
 
4.54
4.20
 
25-29
 
4.59
3.74
 
20-24
 
3.59
3.63
 
15-19
 
3.74
3.40
 
10-14
 
3.16
2.61
 
5-9
 
3.38
2.38
 
0-4
 
2.27
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.776 etxebizitza zeuden: 1.909 (% 50,6) okupatuta eta 1.867 (% 49,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80 jabetzan zeuden, % 9,4 alokairuan eta % 10,6 beste titulu batekin.

3.776etxebizitza (2021)
1.909okupatuak
1.867hutsik (% 49,4)

Erabilera (2021)

1.909
1.867
Okupatuak (1.909)Hutsik edo ez-okupatuak (1.867)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80
9,4
10,6
Jabetzan (80)Alokairuan (9,4)Beste titulu batekin (10,6)

2024an 1.906 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 910 (% 47,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

1.906etxegune (2024)
910pertsona bakarrekoak (% 47,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide910
2 kide489
3 kide290
4 kide165
5 kide edo gehiago52

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]