Edukira joan

Capistrello

Capistrello
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Abruzzo
ProbintziaL'Aquilako probintzia
Izen ofizialaCapistrello
Posta kodea67053
ISTAT kodea066020
HerriburuaCapistrello
Geografia
Koordenatuak41°58′25″N 13°24′00″E / 41.9736°N 13.4°E / 41.9736; 13.4
Mapa
Azalera60,97 km²
Altitudea734 m
MugakideakAvezzano, Canistro, Castellafiume, Filettino, Luco dei Marsi, Scurcola Marsicana eta Tagliacozzo
Demografia
Biztanleria4.793 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea79 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0863
Katastro kodeaB656
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaAQ
comune.capistrello.aq.it

Capistrello Italiako udalerri bat da. L'Aquilako probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 4.793 biztanle ditu, 60,97 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Avezzano, Canistro, Castellafiume, Filettino, Luco dei Marsi, Scurcola Marsicana eta Tagliacozzo.

BiztanleriaUrtea2500300035004000450050005500600065001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.238 gizon, 2.358 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.04
0.27
 
95-99
 
0.51
0.49
 
90-94
 
1.78
2.32
 
85-89
 
4.28
3.89
 
80-84
 
4.24
5.81
 
75-79
 
7.34
6.79
 
70-74
 
6.45
7.24
 
65-69
 
7.76
9.74
 
60-64
 
8.48
9.07
 
55-59
 
8.48
7.73
 
50-54
 
7.63
6.08
 
45-49
 
5.60
5.85
 
40-44
 
5.39
6.21
 
35-39
 
5.30
5.05
 
30-34
 
5.09
4.24
 
25-29
 
4.88
4.51
 
20-24
 
3.86
4.38
 
15-19
 
4.71
4.24
 
10-14
 
3.22
3.22
 
5-9
 
2.97
2.82
 
0-4
 
1.99
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.852 etxebizitza zeuden: 2.043 (% 53) okupatuta eta 1.809 (% 47) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 90,2 jabetzan zeuden, % 6,7 alokairuan eta % 3,1 beste titulu batekin.

3.852etxebizitza (2021)
2.043okupatuak
1.809hutsik (% 47)

Erabilera (2021)

2.043
1.809
Okupatuak (2.043)Hutsik edo ez-okupatuak (1.809)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

90,2
Jabetzan (90,2)Alokairuan (6,7)Beste titulu batekin (3,1)

2024an 2.066 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 711 (% 34,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.066etxegune (2024)
711pertsona bakarrekoak (% 34,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide711
2 kide592
3 kide399
4 kide288
5 kide edo gehiago76

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]