Edukira joan

Cardito

Cardito
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaCardito
Posta kodea80024
ISTAT kodea063016
HerriburuaCardito
Geografia
Koordenatuak40°56′10″N 14°17′57″E / 40.93619°N 14.29925°E / 40.93619; 14.29925
Mapa
Azalera3,21 km²
Altitudea33 m
MugakideakAfragola, Caivano, Casoria, Crispano eta Frattamaggiore
Demografia
Biztanleria21.514 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea6.702 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaB759
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaNA
comune.cardito.na.it

Cardito Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 21.514 biztanle ditu, 3,21 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Afragola, Caivano, Casoria, Crispano eta Frattamaggiore.

BiztanleriaUrtea30006000900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.491 gizon, 10.943 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.04
 
95-99
 
0.10
0.18
 
90-94
 
0.47
1.02
 
85-89
 
1.47
1.69
 
80-84
 
2.17
3.47
 
75-79
 
3.73
4.79
 
70-74
 
5.06
5.15
 
65-69
 
5.49
7.31
 
60-64
 
7.05
7.68
 
55-59
 
7.28
7.89
 
50-54
 
7.90
7.80
 
45-49
 
7.66
6.41
 
40-44
 
6.73
5.95
 
35-39
 
6.25
6.13
 
30-34
 
5.93
6.01
 
25-29
 
6.18
6.84
 
20-24
 
6.55
6.81
 
15-19
 
6.20
5.59
 
10-14
 
5.21
5.21
 
5-9
 
4.60
4.03
 
0-4
 
3.96
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.805 etxebizitza zeuden: 7.419 (% 75,7) okupatuta eta 2.386 (% 24,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 63,9 jabetzan zeuden, % 28,3 alokairuan eta % 7,8 beste titulu batekin.

9.805etxebizitza (2021)
7.419okupatuak
2.386hutsik (% 24,3)

Erabilera (2021)

7.419
2.386
Okupatuak (7.419)Hutsik edo ez-okupatuak (2.386)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

63,9
28,3
Jabetzan (63,9)Alokairuan (28,3)Beste titulu batekin (7,8)

2024an 7.834 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.687 (% 21,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,8 kide zeuden.

7.834etxegune (2024)
1.687pertsona bakarrekoak (% 21,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.687
2 kide1.986
3 kide1.737
4 kide1.716
5 kide edo gehiago708

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]