Edukira joan

Castelpoto

Castelpoto
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaBeneventoko probintzia
Izen ofizialaCastelpoto
Posta kodea82030
ISTAT kodea062018
HerriburuaCastelpoto
Geografia
Koordenatuak41°09′N 14°42′E / 41.15°N 14.7°E / 41.15; 14.7
Mapa
Azalera11,78 km²
Altitudea285 m
MugakideakApollosa, Benevento, Campoli del Monte Taburno, Foglianise eta Vitulano
Demografia
Biztanleria1.109 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea94 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0824
Hiri senidetuakCelano
Katastro kodeaC250
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaBN
comunedicastelpoto.it

Castelpoto Italiako udalerri bat da. Beneventoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 1.109 biztanle ditu, 11,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Apollosa, Benevento, Campoli del Monte Taburno, Foglianise eta Vitulano.

BiztanleriaUrtea9001200150018002100240027001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 526 gizon, 567 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.35
0.19
 
95-99
 
0.71
0.95
 
90-94
 
2.12
3.42
 
85-89
 
3.35
3.23
 
80-84
 
4.23
4.18
 
75-79
 
7.58
5.13
 
70-74
 
7.41
5.13
 
65-69
 
6.70
9.13
 
60-64
 
6.70
9.70
 
55-59
 
8.99
7.98
 
50-54
 
8.47
6.46
 
45-49
 
5.64
7.79
 
40-44
 
4.59
5.32
 
35-39
 
4.94
6.84
 
30-34
 
5.11
5.13
 
25-29
 
4.59
5.70
 
20-24
 
4.06
3.80
 
15-19
 
3.70
3.80
 
10-14
 
3.53
3.80
 
5-9
 
4.06
2.28
 
0-4
 
3.17
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.155 etxebizitza zeuden: 489 (% 42,3) okupatuta eta 666 (% 57,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,7 jabetzan zeuden, % 9,5 alokairuan eta % 15,9 beste titulu batekin.

1.155etxebizitza (2021)
489okupatuak
666hutsik (% 57,7)

Erabilera (2021)

489
666
Okupatuak (489)Hutsik edo ez-okupatuak (666)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,7
9,5
15,9
Jabetzan (74,7)Alokairuan (9,5)Beste titulu batekin (15,9)

2024an 511 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 193 (% 37,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

511etxegune (2024)
193pertsona bakarrekoak (% 37,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide193
2 kide138
3 kide94
4 kide69
5 kide edo gehiago17

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]