Edukira joan

Cerami

Cerami
Cerami
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Enna
Izen ofizialaCerami
Jatorrizko izenaCerami
Posta kodea94010
ISTAT kodea086008
Geografia
Koordenatuak37°49′00″N 14°30′00″E / 37.8167°N 14.5°E / 37.8167; 14.5
Mapa
Azalera95,05 km²
Altitudea970 m
MugakideakCesarò, Gagliano Castelferrato, Mistretta, Nicosia, Troina eta Capizzi
Demografia
Biztanleria1.849 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea19 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0935
Katastro kodeaC480
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaEN
comune.cerami.en.it

Cerami Italiako udalerri bat da. Ennako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 1.849 biztanle ditu, 95,05 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cesarò, Gagliano Castelferrato, Mistretta, Nicosia, Troina eta Capizzi.

BiztanleriaUrtea1500200025003000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 913 gizon, 954 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.11
 
95-99
 
0.31
1.20
 
90-94
 
2.20
3.29
 
85-89
 
3.98
2.96
 
80-84
 
4.30
4.71
 
75-79
 
6.50
5.48
 
70-74
 
6.08
7.67
 
65-69
 
7.44
8.65
 
60-64
 
6.71
8.43
 
55-59
 
7.76
6.46
 
50-54
 
7.65
5.91
 
45-49
 
5.66
6.46
 
40-44
 
4.93
5.81
 
35-39
 
5.66
6.68
 
30-34
 
5.45
5.70
 
25-29
 
6.08
5.81
 
20-24
 
5.24
4.82
 
15-19
 
4.72
4.38
 
10-14
 
3.67
2.85
 
5-9
 
3.46
2.63
 
0-4
 
2.10
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.991 etxebizitza zeuden: 851 (% 42,7) okupatuta eta 1.140 (% 57,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,9 jabetzan zeuden, % 4,9 alokairuan eta % 15,2 beste titulu batekin.

1.991etxebizitza (2021)
851okupatuak
1.140hutsik (% 57,3)

Erabilera (2021)

851
1.140
Okupatuak (851)Hutsik edo ez-okupatuak (1.140)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,9
15,2
Jabetzan (79,9)Alokairuan (4,9)Beste titulu batekin (15,2)

2024an 873 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 375 (% 43) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

873etxegune (2024)
375pertsona bakarrekoak (% 43)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide375
2 kide208
3 kide143
4 kide114
5 kide edo gehiago33

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]