Edukira joan

Cesson

Cesson
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
Departamendua Sena eta Marne
AlkateaOlivier Chaplet (en) Itzuli
Izen ofizialaCesson
Posta kodea77240
Geografia
Koordenatuak48°33′57″N 2°36′04″E / 48.5658°N 2.6011°E / 48.5658; 2.6011
Mapa
Azalera6,98 km²
Altitudea62 m, 86 m eta 76 m
MugakideakBoissise-la-Bertrand, Réau, Savigny-le-Temple, Seine-Port eta Vert-Saint-Denis
Demografia
Biztanleria11.222 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.756 (%51,7) (%48,3) 5.380 alt_right
Dentsitatea1.608 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBuchloe
ville-cesson.fr

Cesson Frantziako udalerria da, Sena eta Marne departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 11.222 biztanle zituen 7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Boissise-la-Bertrand, Réau, Savigny-le-Temple, Seine-Port eta Vert-Saint-Denis.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CessonCesson
Població amb 5903 habitants (2000)Nandy (3,6 km)
Població amb 1927 habitants (2000)Seine-Port (3,9 km)
Població amb 1108 habitants (2000)Voisenon (4,4 km)
Població amb 415 habitants (2000)Boissettes (4,8 km)
Població amb 37835 habitants (2000)Melun (4,8 km)
Població amb 2554 habitants (2000)Pringy (5,4 km)
Població amb 1009 habitants (2000)Réau (5,5 km)
Població amb 1830 habitants (2000)Rubelles (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da, 15,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 687 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montereau-sur-le-Jard udalerrian dago, 7,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 657,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,9 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.380 gizon, 5.756 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.09
 
95+
 
0.07
0.30
 
90-94
 
0.71
1.34
 
85-89
 
2.03
1.93
 
80-84
 
1.96
1.78
 
75-79
 
3.13
4.13
 
70-74
 
3.74
3.88
 
65-69
 
4.07
4.91
 
60-64
 
4.60
5.82
 
55-59
 
7.05
8.14
 
50-54
 
6.53
8.01
 
45-49
 
6.98
6.69
 
40-44
 
8.20
6.28
 
35-39
 
6.79
5.87
 
30-34
 
5.28
4.46
 
25-29
 
4.31
6.30
 
20-24
 
6.05
6.80
 
15-19
 
7.44
8.49
 
10-14
 
7.97
8.72
 
5-9
 
7.49
6.04
 
0-4
 
5.59
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cesson udalerrian 11.119 biztanle zeuden eta 4.372 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,54 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 35,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

11.119biztanle
4.372elkarbizitza-unitate
2,54lagun elkarbizitza-unitateko
3.040familia
Udalerria
% 36
% 22
% 11
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.040 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.561). Guraso bakarreko 496 familietatik 428etan ama zen guraso bakarra. 1.156 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 642k seme-alaba bakarra zuten etxean, 784k bi, eta 458k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.561 bikoteetatik 206tan (% 13,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

983
1.561
496
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.156
Seme-alaba bat642
Bi seme-alaba784
Hiru seme-alaba327
Lau edo gehiago131

15 urte edo gehiago zituzten 8.756 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,3).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 14
40-54% 9
55-64% 17
65-79% 23
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 68
40-54% 79
55-64% 73
65-79% 75
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,9 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 29,9 ezkongabeak ziren, % 4,6 alargunak eta % 5,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,9
Ezkongabea% 29,9
Izatezko bikotean% 9,9
PACS bidez lotuta% 7,5
Dibortziatuta% 5,2
Alarguna% 4,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 23,7), erretiratuak (% 23,6), goi-mailako langileak (% 19,6), enplegatuak (% 16,8). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 23,7) Sena eta Marne departamenduko batez bestekoaren (% 19,7) gainetik dago. 3 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 20
% 24
% 17
% 10
% 24
Sena eta Marne
% 15
% 20
% 19
% 14
% 24
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.550 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.348 egoitza nagusi ziren, 57 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 145 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.394), eta apartamentuak gutxi ziren (1.098). Egoitza nagusietatik 3.168 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.132 alokairuan zeuden, 529 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 47 doan lagata.[10]

4.550etxebizitza
4.348egoitza nagusi
3.394etxe
1.098apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.348
Egoitza nagusia (4.348)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (57)Hutsik (145)

Etxe mota

3.394
1.098
Etxea (3.394)Apartamentua (1.098)

Jabetza egoera

3.168
1.132
529
Jabeak (3.168)Alokairuan (1.132)HLM (529)Doan lagata (47)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.575).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik117
1919-194571
1946-1970762
1971-19901.575
1991-2005443
2006-20201.331

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.271). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (3.048 etxebizitzatan). 3.690 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.891 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.990tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela291
2 gela376
3 gela501
4 gela909
5 gela edo gehiago2.271

Berogailu mota

3.048
995
Gas sarea (3.048)Fuel-olioa (68)Elektrizitatea (995)Gas botila (34)Bestelakoak (202)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.690aparkalekua
1.891ibilgailu 1
1.990ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 7.203 biztanleetatik 5.601 aktibo ziren (% 77,8), horietako 5.140 lanean (% 71,4) eta 461 langabezian (aktiboen % 8,2).

7.20315-64 urteko biztanle
% 77,8aktibo
% 71,4lanean
% 8,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,1
25-54 urte% 94,7
55-64 urte% 68,9
Gizonak% 78,6
Emakumeak% 77,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,2
BEPC, brebeta% 15,5
CAP-BEP% 8,1
Batxilergoa% 10,4
Goi-mailako +2% 6,0
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 5,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.602 ez-aktibotik 940 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 58,7), 326 erretiraturik zeuden (% 20,3) eta 337 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,0).

Ez-aktiboak

% 59
% 20
% 21
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 25
% 33
% 26
% 12
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.721 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 5.140 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.721enplegu udalerrian
% 88,9soldatapeko
% 11,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.090 eurokoa zen, eta biztanleen % 8 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.090 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.480 €
% 8,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 13,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 338 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 4 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 26 eraikuntza enpresak ziren, 121 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 15 garraio enpresak ziren, 18 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 10 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 14 higiezinen enpresak ziren, 44 zerbitzu enpresak ziren, 44 administrazio publikoko enpresak ziren eta 23 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 74 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 7 banku bulegoak, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 5 igeltseroak, 2 margolariak, 8 zurginak, 5 iturginak, 4 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 7 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 15 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 62 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 1 supermerkatua zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 4 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 16 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 4 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 17 altzari dendak, 3 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 1 drogeria zen, 2 lurrin-dendak, 4 bitxi-dendak eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Cesson udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 3 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an 4 haur-eskola eta 6 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Cesson udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1hezkuntza orokorreko lizeoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 368 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 739.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1947ko otsailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Melun », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]