Edukira joan

Chamaret

Chamaret
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Drôme
Izen ofizialaChamaret
Posta kodea26230
Geografia
Koordenatuak44°23′47″N 4°52′58″E / 44.3964°N 4.8828°E / 44.3964; 4.8828
Mapa
Azalera7,79 km²
Altitudea135 m, 264 m eta 182 m
MugakideakChantemerle-lès-Grignan, Colonzelle, Grignan eta Montségur-sur-Lauzon
Demografia
Biztanleria542 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 276 (%52,3) (%47,7) 252 alt_right
Dentsitatea70 bizt/km²
mairie-chamaret.fr

Chamaret (okzitanieraz Chamaret, frantsesez eta ofizialki: Chamaret) Frantziako udalerri bat da,Drôme departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 542 biztanle zituen 7,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chantemerle-lès-Grignan, Colonzelle, Grignan eta Montségur-sur-Lauzon.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ChamaretChamaret
Població amb 478 habitants (2000)Colonzelle (1,9 km)
Població amb 1479 habitants (2000)Grignan (3,3 km)
Població amb 1702 habitants (2000)Grillon (3,8 km)
Població amb 696 habitants (2000)Richerenches (4,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2d zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,3 °C-koa da, 17,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 833 mm-koa da, urtarrilean 6,1 euri-egun eta uztailean 3,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Taulignan udalerrian dago, 9,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 842,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,5 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 6an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,4 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 13,6 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (23,5 °C) eta hotzena urtarrila (5,1 °C). Urteko prezipitazioa 807 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (108 mm) eta lehorrena uztaila (41 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,43 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (12,3 °C) baino 2,2 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (15,5 °C) eta hotzena 1963 (11,3 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Chamaret)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.1 5.7 9.3 12.5 16.7 20.9 23.5 22.9 18.1 13.9 8.9 5.8 13.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 62 42 48 70 67 47 41 55 106 107 108 55 807
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,4+0,4+1,4+1,3+1,5+1,8+1,4+1,8+0,4+1,0+1,4+1,6
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 252 gizon, 276 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
3.99
0.00
 
85-89
 
5.80
0.00
 
80-84
 
3.62
7.94
 
75-79
 
3.62
10.32
 
70-74
 
12.68
13.89
 
65-69
 
5.43
5.56
 
60-64
 
3.62
4.37
 
55-59
 
6.88
7.14
 
50-54
 
8.70
3.97
 
45-49
 
10.14
5.16
 
40-44
 
3.99
8.73
 
35-39
 
2.90
3.97
 
30-34
 
8.70
7.14
 
25-29
 
5.07
3.17
 
20-24
 
1.45
6.35
 
15-19
 
2.54
4.37
 
10-14
 
4.35
6.35
 
5-9
 
3.99
1.59
 
0-4
 
2.54
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Chamaret udalerrian 542 biztanle zeuden eta 264 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,05 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

542biztanle
264elkarbizitza-unitate
2,05lagun elkarbizitza-unitateko
156familia
Udalerria
% 17
% 35
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 156 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (92). Guraso bakarreko 19 familietatik 19etan ama zen guraso bakarra. 102 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 29k seme-alaba bakarra zuten etxean, 14k bi, eta 13k hiru edo gehiago.[10]

92
45
19
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean102
Seme-alaba bat29
Bi seme-alaba14
Hiru seme-alaba9
Lau edo gehiago4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 43,6), eskulangileak (% 12,9), enplegatuak (% 11,0), erdi-mailako lanbideak (% 10,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 43,6) Drôme departamenduko batez bestekoaren (% 33,8) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 9
% 9
% 11
% 11
% 13
% 44
Drôme
% 10
% 16
% 14
% 15
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 391 etxebizitza zeuden. Horietatik 266 egoitza nagusi ziren, 94 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 31 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (341), eta apartamentuak gutxi ziren (38). Egoitza nagusietatik 192 beren jabearen bizilekuak ziren, 60 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 14 doan lagata.[11]

391etxebizitza
266egoitza nagusi
341etxe
38apartamentu

Etxebizitza multzoa

266
94
Egoitza nagusia (266)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (94)Hutsik (31)

Etxe mota

341
38
Etxea (341)Apartamentua (38)

Jabetza egoera

192
60
Jabeak (192)Alokairuan (60)HLM (1)Doan lagata (14)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (75).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik47
1919-194516
1946-197028
1971-199075
1991-200554
2006-202040

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (150). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (175 etxebizitzatan). 201 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 122 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 133tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela13
3 gela37
4 gela61
5 gela edo gehiago150

Berogailu mota

175
71
Fuel-olioa (16)Elektrizitatea (175)Gas botila (4)Bestelakoak (71)

Aparkalekua eta ibilgailuak

201aparkalekua
122ibilgailu 1
133ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 289 biztanleetatik 226 aktibo ziren (% 78,2), horietako 200 lanean (% 69,2) eta 26 langabezian (aktiboen % 11,5).

28915-64 urteko biztanle
% 78,2aktibo
% 69,2lanean
% 11,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,7
25-54 urte% 93,3
55-64 urte% 55,7
Gizonak% 78,7
Emakumeak% 77,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,7
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 16,4
Batxilergoa% 7,1
Goi-mailako +2% 12,1
Goi-mailako +3/4% 4,0
Goi-mailako +5% 16,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

64 ez-aktibotik 16 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,0), 24 erretiraturik zeuden (% 37,5) eta 23 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,9).

Ez-aktiboak

% 25
% 38
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 18
% 9
% 26
% 27
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 66 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 200 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

66enplegu udalerrian
% 48,5soldatapeko
% 50,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.840 eurokoa zen.

24.840 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.210 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 34 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 8 eraikuntza enpresak ziren, 10 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 3 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 3 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 10 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 3 igeltseroak, 1 margolaria, 1 zurgina, 1 iturgina, 2 argiketariak eta 1 higiezinen agentzia.[13]

2009an zeuden 3 establezimendu komertzialetatik, 1 brikolaje denda handi zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen eta 1 okindegia zen.[14]

2000. urtean Chamaret udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 261 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1993ko azaroaren 1an eta 2021ko urtarrilaren 6an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,5 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Taulignan », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]