Edukira joan

Clusone

Clusone
Clusone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaClusone
Jatorrizko izenaClusone
Posta kodea24023
ISTAT kodea016077
HerriburuaClusone
Geografia
Koordenatuak45°53′00″N 9°57′00″E / 45.8833°N 9.95°E / 45.8833; 9.95
Mapa
Azalera26,19 km²
Altitudea647 m
MugakideakPonte Nossa, Villa d'Ogna, Parre, Gandino, Oltressenda Alta, Rovetta eta Piario
Demografia
Biztanleria8.537 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea326 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0346
Hiri senidetuakLe Raincy
Katastro kodeaC800
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.clusone.bg.it

Clusone Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 8.537 biztanle ditu, 26,19 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ponte Nossa, Villa d'Ogna, Parre, Gandino, Oltressenda Alta, Rovetta eta Piario.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.183 gizon, 4.413 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.05
 
95-99
 
0.73
0.57
 
90-94
 
1.88
2.08
 
85-89
 
3.33
3.44
 
80-84
 
4.12
5.52
 
75-79
 
6.59
5.83
 
70-74
 
5.89
6.79
 
65-69
 
6.73
7.82
 
60-64
 
8.41
8.18
 
55-59
 
7.34
8.20
 
50-54
 
8.14
6.31
 
45-49
 
5.57
5.26
 
40-44
 
5.62
5.81
 
35-39
 
4.78
5.64
 
30-34
 
5.03
5.64
 
25-29
 
4.80
5.40
 
20-24
 
5.46
5.79
 
15-19
 
4.74
4.64
 
10-14
 
4.44
3.39
 
5-9
 
3.40
3.63
 
0-4
 
2.99
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.694 etxebizitza zeuden: 3.751 (% 56) okupatuta eta 2.943 (% 44) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 69,5 jabetzan zeuden, % 17,7 alokairuan eta % 12,8 beste titulu batekin.

6.694etxebizitza (2021)
3.751okupatuak
2.943hutsik (% 44)

Erabilera (2021)

3.751
2.943
Okupatuak (3.751)Hutsik edo ez-okupatuak (2.943)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

69,5
17,7
12,8
Jabetzan (69,5)Alokairuan (17,7)Beste titulu batekin (12,8)

2024an 3.958 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.583 (% 40) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.958etxegune (2024)
1.583pertsona bakarrekoak (% 40)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.583
2 kide1.126
3 kide594
4 kide490
5 kide edo gehiago165

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]