Edukira joan

Denonville

Denonville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Erdialdea-Loira Harana
Departamendua Eure eta Loir
Izen ofizialaDenonville
Posta kodea28700
Geografia
Koordenatuak48°23′32″N 1°48′41″E / 48.3922°N 1.8114°E / 48.3922; 1.8114
Mapa
Azalera12,82 km²
Altitudea142 m, 155 m eta 150 m
MugakideakOuarville, Morainville eta Maisons
Demografia
Biztanleria798 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 377 (%48,8) (%51,2) 396 alt_right
Dentsitatea62 bizt/km²
denonville.fr

Denonville Frantziako udalerria da, Eure eta Loir departamenduan dagoena, Erdialdea-Loira Harana eskualdean. Azken erroldaren arabera 798 biztanle zituen 12,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ouarville, Morainville eta Maisons.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
DenonvilleDenonville
Població amb 25 habitants (2000)Morainville (1,8 km)
Població amb 317 habitants (2000)Maisons (3,1 km)
Població amb 574 habitants (2000)Ouarville (5,0 km)
Població amb 205 habitants (2000)Léthuin (5,1 km)
Població amb 942 habitants (2000)Sainville (5,7 km)
Població amb 269 habitants (2000)Santeuil (5,7 km)
Població amb 341 habitants (2000)Gouillons (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 15 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 638 mm-koa da, urtarrilean 10,4 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sainville udalerrian dago, 6,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 655,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,9 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,4 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 396 gizon, 377 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
1.52
 
85-89
 
0.00
1.26
 
80-84
 
4.24
1.26
 
75-79
 
1.33
5.56
 
70-74
 
2.92
2.78
 
65-69
 
4.51
3.79
 
60-64
 
4.24
9.60
 
55-59
 
11.41
9.09
 
50-54
 
13.79
1.26
 
45-49
 
3.71
10.10
 
40-44
 
6.63
8.84
 
35-39
 
5.31
6.57
 
30-34
 
5.31
10.10
 
25-29
 
6.63
3.79
 
20-24
 
1.33
3.79
 
15-19
 
1.33
6.06
 
10-14
 
7.43
4.80
 
5-9
 
10.61
9.85
 
0-4
 
9.28
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Denonville udalerrian 798 biztanle zeuden eta 312 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,56 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 44,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 24,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

798biztanle
312elkarbizitza-unitate
2,56lagun elkarbizitza-unitateko
236familia
Udalerria
% 45
% 27
% 24
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 236 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (140). 92 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 67k seme-alaba bakarra zuten etxean, 60k bi, eta 18k hiru edo gehiago.[9]

87
140
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean92
Seme-alaba bat67
Bi seme-alaba60
Hiru seme-alaba18
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 621 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 26,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 86,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 6
40-54% 8
55-64% 14
65-79% 30
80 +% 26
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 82
40-54% 87
55-64% 78
65-79% 68
80 +% 53

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,5 izatezko bikotean eta % 9,7 PACS bidez lotuta). % 20,6 ezkongabeak ziren, % 3,5 alargunak eta % 5,6 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 47,0
Ezkongabea% 20,6
Izatezko bikotean% 13,5
PACS bidez lotuta% 9,7
Dibortziatuta% 5,6
Alarguna% 3,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 20,5), enplegatuak (% 18,3), goi-mailako langileak (% 17,0), eskulangileak (% 16,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 20,5) Eure eta Loir departamenduko batez bestekoaren (% 33,0) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 3,2).[9]

Udalerria
% 17
% 13
% 18
% 17
% 21
Eure eta Loir
% 10
% 16
% 15
% 17
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 351 etxebizitza zeuden. Horietatik 307 egoitza nagusi ziren, 16 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 28 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (339), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 285 beren jabearen bizilekuak ziren, 18 alokairuan zeuden, 7 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[10]

351etxebizitza
307egoitza nagusi
339etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

307
Egoitza nagusia (307)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (16)Hutsik (28)

Etxe mota

339
Etxea (339)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

285
Jabeak (285)Alokairuan (18)HLM (7)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (92).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik67
1919-194517
1946-197036
1971-199092
1991-200544
2006-202037

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (189). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (166 etxebizitzatan). 258 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 99 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 195tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela1
3 gela35
4 gela79
5 gela edo gehiago189

Berogailu mota

166
99
Gas sarea (3)Fuel-olioa (21)Elektrizitatea (166)Gas botila (17)Bestelakoak (99)

Aparkalekua eta ibilgailuak

258aparkalekua
99ibilgailu 1
195ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 529 biztanleetatik 437 aktibo ziren (% 82,6), horietako 411 lanean (% 77,7) eta 25 langabezian (aktiboen % 5,7).

52915-64 urteko biztanle
% 82,6aktibo
% 77,7lanean
% 5,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,3
25-54 urte% 95,1
55-64 urte% 69,0
Gizonak% 82,4
Emakumeak% 82,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,3
BEPC, brebeta% 23,1
CAP-BEP% 4,5
Batxilergoa% 5,3
Goi-mailako +2% 0,0
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 6,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

92 ez-aktibotik 34 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,0), 32 erretiraturik zeuden (% 34,8) eta 26 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,3).

Ez-aktiboak

% 37
% 35
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 15
% 22
% 30
% 22
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 57 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 411 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

57enplegu udalerrian
% 73,7soldatapeko
% 26,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.160 eurokoa zen.

28.160 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.980 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 9 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 3 zerbitzu enpresak ziren.[11]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra zurgina zen.[12]

2000. urtean Denonville udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.008 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1953ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sainville », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]