Edukira joan

Fayence

Wikipedia, Entziklopedia askea

{{Frantziako udalerri infotaula INSEE | izena= Fayence | armarria= Blason ville fr Fayence (Var) orné.svg | irudia = | irudiaren testua = | ofiziala = Fayence | kokapena = Okzitania | nazionalitatea = Okzitania | dn = 43.625063 | de = 6.693433 | kantonamendua = Fayence | INSEE = 83055 | postakodea = 83440 | dirigent_tipus1 = Batlle | alkatea = Jean-Luc Fabre ([[Divers droite | azalera = 28 | web = }} Fayence (frantsesez eta ofizialki: Fayence) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Var departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.157 biztanle zituen 27,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mons, Saint-Paul-en-Forêt, Seillans eta Tourrettes.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
FayenceFayence
Població amb 2605 habitants (2000)Tourrettes (0,7 km)
Població amb 2543 habitants (2000)Seillans (4,2 km)
Població amb 3004 habitants (2000)Callian (4,9 km)
Població amb 5048 habitants (2000)Montauroux (5,8 km)
Població amb 863 habitants (2000)Mons (7,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Var eta Alpe Maritimoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udazkenean eta neguan; eguzkialdi oso ona udan; negu epela (8 °C); laino gutxi)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da, 16,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 965 mm-koa da, urtarrilean 6,3 euri-egun eta uztailean 2,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Seillans udalerrian dago, 5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 914,4 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,3 °C-koa da, 2026ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -8,6 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.912 gizon, 3.112 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.17
 
95+
 
0.32
0.52
 
90-94
 
1.25
1.85
 
85-89
 
2.19
3.19
 
80-84
 
4.21
6.87
 
75-79
 
7.04
5.19
 
70-74
 
6.59
5.19
 
65-69
 
6.43
7.21
 
60-64
 
7.68
7.73
 
55-59
 
5.98
7.07
 
50-54
 
7.71
6.11
 
45-49
 
6.17
6.25
 
40-44
 
5.40
5.56
 
35-39
 
6.17
5.56
 
30-34
 
4.76
4.70
 
25-29
 
5.37
3.37
 
20-24
 
3.95
5.08
 
15-19
 
4.43
6.46
 
10-14
 
6.23
8.34
 
5-9
 
3.18
3.57
 
0-4
 
4.95
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Fayence udalerrian 6.154 biztanle zeuden eta 2.811 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,19 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 32,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[7]

6.154biztanle
2.811elkarbizitza-unitate
2,19lagun elkarbizitza-unitateko
1.872familia
Udalerria
% 25
% 32
% 9
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.872 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (919). Guraso bakarreko 251 familietatik 186etan ama zen guraso bakarra. 1.084 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 366k seme-alaba bakarra zuten etxean, 301k bi, eta 120k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 703 bikoteetatik 110tan (% 15,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

919
703
251
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.084
Seme-alaba bat366
Bi seme-alaba301
Hiru seme-alaba80
Lau edo gehiago40

15 urte edo gehiago zituzten 5.182 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 43,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,8).[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 10
40-54% 12
55-64% 20
65-79% 24
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 70
40-54% 74
55-64% 73
65-79% 74
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,6 izatezko bikotean eta % 6,8 PACS bidez lotuta). % 20,8 ezkongabeak ziren, % 6,8 alargunak eta % 7,4 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 20,8
Izatezko bikotean% 10,6
Dibortziatuta% 7,4
PACS bidez lotuta% 6,8
Alarguna% 6,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,8), enplegatuak (% 14,8), erdi-mailako lanbideak (% 12,8), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 12,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,8) Var departamenduko batez bestekoaren (% 36,5) azpitik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,7).[7]

Udalerria
% 12
% 10
% 13
% 15
% 11
% 35
Var
% 9
% 14
% 17
% 10
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.092 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.803 egoitza nagusi ziren, 936 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 353 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.228), eta apartamentuak gutxi ziren (812). Egoitza nagusietatik 1.933 beren jabearen bizilekuak ziren, 753 alokairuan zeuden, 55 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 117 doan lagata.[8]

4.092etxebizitza
2.803egoitza nagusi
3.228etxe
812apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.803
936
353
Egoitza nagusia (2.803)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (936)Hutsik (353)

Etxe mota

3.228
812
Etxea (3.228)Apartamentua (812)

Jabetza egoera

1.933
753
Jabeak (1.933)Alokairuan (753)HLM (55)Doan lagata (117)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (976).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik297
1919-194592
1946-1970354
1971-1990976
1991-2005604
2006-2020446

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (934). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.804 etxebizitzatan). 2.127 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.230 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.363tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela138
2 gela304
3 gela609
4 gela818
5 gela edo gehiago934

Berogailu mota

1.804
635
Gas sarea (26)Fuel-olioa (171)Elektrizitatea (1.804)Gas botila (167)Bestelakoak (635)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.127aparkalekua
1.230ibilgailu 1
1.363ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.555 biztanleetatik 2.764 aktibo ziren (% 77,7), horietako 2.462 lanean (% 69,3) eta 302 langabezian (aktiboen % 10,9).

3.55515-64 urteko biztanle
% 77,7aktibo
% 69,3lanean
% 10,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 42,3
25-54 urte% 91,4
55-64 urte% 65,6
Gizonak% 81,4
Emakumeak% 74,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,9
BEPC, brebeta% 12,5
CAP-BEP% 11,2
Batxilergoa% 9,9
Goi-mailako +2% 9,0
Goi-mailako +3/4% 8,5
Goi-mailako +5% 12,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

791 ez-aktibotik 268 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,9), 233 erretiraturik zeuden (% 29,5) eta 290 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,7).

Ez-aktiboak

% 34
% 29
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 14
% 24
% 27
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.767 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.462 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.767enplegu udalerrian
% 65,5soldatapeko
% 34,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.120 eurokoa zen, eta biztanleen % 17 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.120 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.940 €
% 17,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 16,8

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 417 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 91 eraikuntza enpresak ziren, 76 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 38 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 16 finantziazio enpresak ziren, 32 higiezinen enpresak ziren, 64 zerbitzu enpresak ziren, 39 administrazio publikoko enpresak ziren eta 29 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 147 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 6 banku bulegoak, 1 funeraria, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 autoeskolak, 36 igeltseroak, 9 margolariak, 5 zurginak, 10 iturginak, 14 argiketariak, 5 eraikuntza enpresak, 9 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 23 jatetxeak, 12 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 4 apaindegiak.[10]

2009an zeuden 24 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 5 okindegiak, 3 harategiak, 3 liburu dendak, 2 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 1 zapata-denda zen, 1 kirol-denda zen, 3 drogeria eta 1 lore-denda zen.[11]

2000. urtean Fayence udalerrian 33 nekazaritza-ustiategi zeuden, 729 hektarea erabiltzen.[12]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Fayence udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 601 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1997ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Seillans », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  12. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]