Edukira joan

Gragnano

Gragnano
Gragnano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaGragnano
Jatorrizko izenaGragnano
Posta kodea80054
ISTAT kodea063035
HerriburuaGragnano
Geografia
Koordenatuak40°41′45″N 14°30′56″E / 40.69572°N 14.51545°E / 40.69572; 14.51545
Mapa
Azalera14,64 km²
Altitudea141 m
MugakideakAgerola, Castellammare di Stabia, Pimonte, Ravello, Sant'Antonio Abate, Scala, Casola di Napoli, Lettere eta Santa Maria la Carità
Demografia
Biztanleria27.960 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.910 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaE131
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaNA
web.rcm.napoli.it…

Gragnano Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 27.960 biztanle ditu, 14,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agerola, Castellammare di Stabia, Pimonte, Ravello, Sant'Antonio Abate, Scala, Casola di Napoli, Lettere eta Santa Maria la Carità.

BiztanleriaUrtea500010.00015.00020.00025.00030.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 13.407 gizon, 14.013 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.04
0.11
 
95-99
 
0.14
0.43
 
90-94
 
0.83
1.34
 
85-89
 
2.04
2.62
 
80-84
 
2.96
4.21
 
75-79
 
5.17
5.00
 
70-74
 
5.32
5.54
 
65-69
 
6.10
6.65
 
60-64
 
7.00
7.50
 
55-59
 
7.43
7.60
 
50-54
 
7.84
6.71
 
45-49
 
6.99
6.06
 
40-44
 
6.28
5.86
 
35-39
 
5.52
5.75
 
30-34
 
5.76
6.23
 
25-29
 
5.67
7.25
 
20-24
 
6.54
6.77
 
15-19
 
5.62
5.55
 
10-14
 
4.70
4.85
 
5-9
 
4.57
3.98
 
0-4
 
3.51
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.807 etxebizitza zeuden: 9.413 (% 79,7) okupatuta eta 2.394 (% 20,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 68,9 jabetzan zeuden, % 24,1 alokairuan eta % 7,1 beste titulu batekin.

11.807etxebizitza (2021)
9.413okupatuak
2.394hutsik (% 20,3)

Erabilera (2021)

9.413
2.394
Okupatuak (9.413)Hutsik edo ez-okupatuak (2.394)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

68,9
24,1
Jabetzan (68,9)Alokairuan (24,1)Beste titulu batekin (7,1)

2024an 9.814 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.066 (% 21,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,8 kide zeuden.

9.814etxegune (2024)
2.066pertsona bakarrekoak (% 21,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.066
2 kide2.359
3 kide2.144
4 kide2.155
5 kide edo gehiago1.090

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]