Edukira joan

Guyancourt

Guyancourt
Guyancourt
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaYvelines
AlkateaFrançois Deligné (en) Itzuli
Izen ofizialaGuyancourt
Jatorrizko izenaGuyancourt
Posta kodea78280
Geografia
Koordenatuak48°46′14″N 2°04′23″E / 48.7706°N 2.0731°E / 48.7706; 2.0731
Mapa
Azalera13 km²
Altitudea167 m, 110 m eta 158 m
MugakideakVersailles, Buc, Châteaufort, Magny-les-Hameaux, Montigny-le-Bretonneux, Saint-Cyr-l'École eta Voisins-le-Bretonneux
Demografia
Biztanleria29.778 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 15.272 (%51,3) (%48,7) 14.506 alt_right
Dentsitatea2.291 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakPegnitz
ville-guyancourt.fr

Guyancourt Frantziako udalerria da, Yvelines departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 29.778 biztanle zituen 13 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Versailles, Buc, Châteaufort, Magny-les-Hameaux, Montigny-le-Bretonneux, Saint-Cyr-l'École eta Voisins-le-Bretonneux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Guyancourt
Població amb 1405 habitants (2000)Châteaufort (4,2 km)
Població amb 5455 habitants (2000)Buc (4,3 km)
Població amb 13505 habitants (2000)Bois-d'Arcy (5,0 km)
Població amb 29327 habitants (2000)Trappes (5,3 km)
Població amb 86979 habitants (2000)Versailles (5,6 km)
Població amb 388 habitants (2000)Saint-Lambert (5,7 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 660 mm-koa da, urtarrilean 10,8 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Toussus-le-Noble udalerrian dago, 3,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 677 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,4 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 14.506 gizon, 15.272 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
95+
 
0.16
0.10
 
90-94
 
0.45
0.46
 
85-89
 
0.59
0.81
 
80-84
 
1.13
1.45
 
75-79
 
1.99
2.96
 
70-74
 
2.97
3.62
 
65-69
 
4.43
4.80
 
60-64
 
5.53
6.32
 
55-59
 
5.90
6.69
 
50-54
 
6.61
6.77
 
45-49
 
6.67
7.49
 
40-44
 
7.82
7.31
 
35-39
 
7.73
6.87
 
30-34
 
7.16
5.77
 
25-29
 
5.89
6.46
 
20-24
 
5.81
7.73
 
15-19
 
7.39
7.74
 
10-14
 
7.22
8.82
 
5-9
 
7.71
7.78
 
0-4
 
6.82
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Guyancourt udalerrian 29.243 biztanle zeuden eta 12.451 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

29.243biztanle
12.451elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
7.737familia
Udalerria
% 29
% 17
% 15
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 7.737 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (3.672). Guraso bakarreko 1.915 familietatik 1.644etan ama zen guraso bakarra. 2.731 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.003k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.902k bi, eta 1.102k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 3.672 bikoteetatik 404tan (% 11,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

2.150
3.672
1.915
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.731
Seme-alaba bat2.003
Bi seme-alaba1.902
Hiru seme-alaba817
Lau edo gehiago285

15 urte edo gehiago zituzten 23.084 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 30,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 65,7). 80 urte edo gehiagoko 600 biztanleetatik 450 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 150 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 13
25-39% 19
40-54% 16
55-64% 25
65-79% 29
80 +% 30
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 61
40-54% 66
55-64% 64
65-79% 65
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 38,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,6 izatezko bikotean eta % 5,5 PACS bidez lotuta). % 34,5 ezkongabeak ziren, % 3,4 alargunak eta % 7,6 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 38,4
Ezkongabea% 34,5
Izatezko bikotean% 10,6
Dibortziatuta% 7,6
PACS bidez lotuta% 5,5
Alarguna% 3,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 26,6), erdi-mailako lanbideak (% 19,6), enplegatuak (% 18,2), erretiratuak (% 17,6). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 26,6) Yvelines departamenduko batez bestekoaren (% 27,0) azpitik dago. 3 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[9]

Udalerria
% 27
% 20
% 18
% 10
% 18
Yvelines
% 27
% 17
% 15
% 9
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 13.293 etxebizitza zeuden. Horietatik 12.346 egoitza nagusi ziren, 322 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 625 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (10.098), etxeak baino gehiago (3.048). Egoitza nagusietatik 4.610 beren jabearen bizilekuak ziren, 7.619 alokairuan zeuden, 5.356 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 117 doan lagata.[10]

13.293etxebizitza
12.346egoitza nagusi
3.048etxe
10.098apartamentu

Etxebizitza multzoa

12.346
Egoitza nagusia (12.346)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (322)Hutsik (625)

Etxe mota

3.048
10.098
Etxea (3.048)Apartamentua (10.098)

Jabetza egoera

4.610
7.619
5.356
Jabeak (4.610)Alokairuan (7.619)HLM (5.356)Doan lagata (117)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (5.402).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik149
1919-194566
1946-1970732
1971-19905.402
1991-20053.964
2006-20201.810

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (3.202). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (7.902 etxebizitzatan). 8.340 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 6.672 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.547tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1.178
2 gela2.166
3 gela3.202
4 gela2.985
5 gela edo gehiago2.816

Berogailu mota

7.902
4.050
Gas sarea (7.902)Fuel-olioa (111)Elektrizitatea (4.050)Gas botila (40)Bestelakoak (243)

Aparkalekua eta ibilgailuak

8.340aparkalekua
6.672ibilgailu 1
3.547ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 19.897 biztanleetatik 15.415 aktibo ziren (% 77,5), horietako 13.604 lanean (% 68,4) eta 1.811 langabezian (aktiboen % 11,7).

19.89715-64 urteko biztanle
% 77,5aktibo
% 68,4lanean
% 11,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,5
25-54 urte% 92,2
55-64 urte% 68,0
Gizonak% 80,3
Emakumeak% 74,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,1
BEPC, brebeta% 19,4
CAP-BEP% 14,3
Batxilergoa% 14,7
Goi-mailako +2% 9,3
Goi-mailako +3/4% 10,6
Goi-mailako +5% 6,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

4.482 ez-aktibotik 2.352 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 52,5), 796 erretiraturik zeuden (% 17,8) eta 1.334 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,8).

Ez-aktiboak

% 52
% 18
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 34
% 27
% 25
% 11
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 37.550 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 13.604 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

37.550enplegu udalerrian
% 95,3soldatapeko
% 4,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.570 eurokoa zen, eta biztanleen % 15 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

27.570 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 31.520 €
% 15,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 11,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 986 komertzioetatik, 13 erauzte enpresak ziren, 6 janari enpresak ziren, 12 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 3 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 76 eraikuntza enpresak ziren, 135 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 46 garraio enpresak ziren, 65 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 86 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 96 finantziazio enpresak ziren, 38 higiezinen enpresak ziren, 231 zerbitzu enpresak ziren, 115 administrazio publikoko enpresak ziren eta 48 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 159 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 2 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoak, 1 lan bilaketa bulegoa, 2 posta bulegoak, 16 banku bulegoak, 1 funeraria, 11 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 ibilgailuen alokairu bulegoak, 6 autoeskolak, 3 igeltseroak, 7 margolariak, 7 zurginak, 15 iturginak, 2 argiketariak, 11 eraikuntza enpresak, 12 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 33 jatetxeak, 17 higiezinen agentziak, 3 tintoreriak eta 5 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 29 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 5 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 7 okindegiak, 3 harategiak, 5 liburu dendak, 4 etxerako tresna dendak, 1 kirol-denda zen, 1 lurrin-denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Guyancourt udalerrian 3 nekazaritza-ustiategi zeuden, 372 hektarea erabiltzen.[14]

Hiria Versailles-Saint-Quentin-en-Yvelinesko Behatokiaren egoitza da.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 9 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 14 haur-eskola eta 13 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Guyancourt udalerrian 3 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 2 hezkuntza orokorreko lizeo.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.252 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 1.600.

Guyancourt udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko formakuntza teknikoko zentro bat zuen.3 Unibertsitate zentroak zeuden, horietatik 2 Unibertsitate mailako formakuntza eta ikerketa unitateak ziren eta 1 goi mailako heziketa zentru pribatu bat zen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1965ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toussus Le Noble », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]