Edukira joan

Heide

Heide
Heide
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Schleswig-Holstein
Rural district of Schleswig-HolsteinDithmarschen District
AlkateaOliver Schmidt-Gutzat
Izen ofizialaHeide
Jatorrizko izenaHeide
Posta kodea25746
Udalerri kodea01051044
Geografia
Koordenatuak54°11′46″N 9°05′36″E / 54.1961°N 9.0933°E / 54.1961; 9.0933
Mapa
Azalera31,97 km²
Altitudea11 m
Demografia
Biztanleria22.125 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 11.378 (%51,4) (%48,6) 10.747 alt_right
Dentsitatea692 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0481
Hiri senidetuakAnklam
MatrikulaHEI eta MED
heide.de

Heide Alemaniako udalerria da. Schleswig-Holstein estatuan kokatuta dago, Dithmarschen barrutian. Azken zentsuaren arabera 22.125 biztanle zituen 32 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 21.487 biztanle zituen: 10.416 gizonezko (% 48,5) eta 11.073 emakumezko (% 51,5); 100 emakumeko 94,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 45,7 ezkongabeak ziren eta % 35,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea19.50020.00020.50021.00021.50022.00022.50019601970198019902000201020202030HeideBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 10.415 gizon, 11.068 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.29
 
75+
 
14.67
11.28
 
65-74
 
12.03
20.69
 
50-64
 
22.18
10.94
 
40-49
 
10.44
13.05
 
30-39
 
10.42
7.90
 
25-29
 
6.07
9.68
 
18-24
 
10.03
2.83
 
15-17
 
2.66
7.87
 
6-14
 
7.01
2.95
 
3-5
 
2.46
2.52
 
0-2
 
2.02
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

16.944
4.369
Migrazio-jatorririk gabe (16.944)Migrazio-jatorri osoa (4.369)Migrazio-jatorri partziala (174)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 12.416 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.636, % 61,5) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 87,08 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,68 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 37,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

12.416etxebizitza
87,08 m²batez besteko azalera
6,68 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.342
7.636
Jabetzan (4.342)Alokairuan (7.636)Aisialdikoa (42)Hutsik (399)
% 2,9hutsik dauden tasa
% 37,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.200). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.619); eraikin guztien % 87,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.458 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra837
2 gela1.434
3 gela2.807
4 gela3.200
5 gela2.028
6 gela1.101
7 gela edo gehiago1.007

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.432
1919-19491.320
1950-19591.865
1960-19692.619
1970-19791.441
1980-1989787
1990-19991.346
2000-2009613
2010-2015526
2016 eta geroago468

Berogailu mota

1.099
10.458
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (437)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.099)Bloke-berogailua (Blockheizung) (225)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.458)Labe indibiduala (165)Berogailurik gabe (30)

Guztira 6.690 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.859, % 72,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.051).[3] Guztira 11.710 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.215, % 53,1).[4]

6.690bizitegi-eraikin
11.710etxegune

Eraikin mota

4.859
825
816
Etxe bakartua (4.859)Etxe atxikia (bikoitza) (825)Ilarako etxea (816)Bestelako eraikin mota (186)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.051
605
790
Etxebizitza bakarra (5.051)2 etxebizitza (605)3-6 etxebizitza (790)7-12 etxebizitza (195)13 etxebizitza edo gehiago (47)

Etxegunearen tamaina

6.215
3.340
1.061
Pertsona bakarra (6.215)2 pertsona (3.340)3 pertsona (1.061)4 pertsona (696)5 pertsona (262)6 pertsona (135)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]