Edukira joan

Irsina

Irsina
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Basilicata
ProbintziaMaterako probintzia
Izen ofizialaIrsina
Posta kodea75022
ISTAT kodea077013
HerriburuaIrsina
Geografia
Koordenatuak40°45′00″N 16°14′00″E / 40.75°N 16.2333°E / 40.75; 16.2333
Mapa
Azalera263,47 km²
Altitudea548 m
MugakideakGrassano, Grottole, Tolve, Oppido Lucano, Tricarico, Genzano di Lucania eta Gravina in Puglia
Demografia
Biztanleria4.449 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea17 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0835
Hiri senidetuakSassuolo eta Sant'Angelo del Pesco
Katastro kodeaE326
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMT
comune.irsina.mt.it

Irsina Italiako udalerri bat da. Materako probintzian kokatuta dago, Basilicata eskualdean. 4.449 biztanle ditu, 263,47 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Grassano, Grottole, Tolve, Oppido Lucano, Tricarico, Genzano di Lucania eta Gravina in Puglia.

BiztanleriaUrtea40005000600070008000900010.00011.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.253 gizon, 2.039 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.15
0.22
 
95-99
 
0.54
1.60
 
90-94
 
2.75
2.40
 
85-89
 
5.54
3.11
 
80-84
 
4.36
5.24
 
75-79
 
6.08
5.55
 
70-74
 
5.84
6.35
 
65-69
 
7.85
7.63
 
60-64
 
8.78
7.28
 
55-59
 
7.60
7.10
 
50-54
 
6.67
6.52
 
45-49
 
6.13
5.68
 
40-44
 
4.61
5.99
 
35-39
 
4.12
6.44
 
30-34
 
4.36
8.30
 
25-29
 
5.15
7.19
 
20-24
 
6.47
4.62
 
15-19
 
4.90
2.89
 
10-14
 
3.63
3.33
 
5-9
 
2.60
2.57
 
0-4
 
1.86
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.819 etxebizitza zeuden: 1.944 (% 50,9) okupatuta eta 1.875 (% 49,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,4 jabetzan zeuden, % 9,6 alokairuan eta % 11 beste titulu batekin.

3.819etxebizitza (2021)
1.944okupatuak
1.875hutsik (% 49,1)

Erabilera (2021)

1.944
1.875
Okupatuak (1.944)Hutsik edo ez-okupatuak (1.875)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,4
9,6
11
Jabetzan (79,4)Alokairuan (9,6)Beste titulu batekin (11)

2024an 1.964 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 837 (% 42,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.964etxegune (2024)
837pertsona bakarrekoak (% 42,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide837
2 kide499
3 kide306
4 kide243
5 kide edo gehiago79

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]