Edukira joan

Isbergues

Isbergues
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaIsbergues
Posta kodea62330
Geografia
Koordenatuak50°37′24″N 2°27′24″E / 50.6233°N 2.4567°E / 50.6233; 2.4567
Mapa
Azalera14,37 km²
Altitudea16 m, 44 m eta 24 m
MugakideakSaint-Venant, Aire-sur-la-Lys, Guarbecque, Ham-en-Artois, Lambres, Mazinghem eta Norrent-Fontes
Demografia
Biztanleria8.650 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.465 (%51,7) (%48,3) 4.176 alt_right
Dentsitatea602 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1996ko urtarrilaren 1a
ville-isbergues.org eta ville-isbergues.fr

Isbergues Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.650 biztanle zituen 14,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Venant, Aire-sur-la-Lys, Guarbecque, Ham-en-Artois, Lambres, Mazinghem eta Norrent-Fontes.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
IsberguesIsbergues
Població amb 1394 habitants (2000)Guarbecque (3,0 km)
Població amb 811 habitants (2000)Thiennes (3,4 km)
Població amb 1041 habitants (2000)Lambres (3,9 km)
Població amb 981 habitants (2000)Ham-en-Artois (3,9 km)
Població amb 410 habitants (2000)Mazinghem (4,2 km)
Població amb 767 habitants (2000)Boëseghem (4,3 km)
Població amb 32 habitants (2000)Rombly (5,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 748 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lillers udalerrian dago, 5,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 731,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.176 gizon, 4.465 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.45
0.60
 
90-94
 
1.55
2.25
 
85-89
 
5.51
2.01
 
80-84
 
3.85
4.38
 
75-79
 
5.08
6.63
 
70-74
 
6.54
4.62
 
65-69
 
7.08
7.71
 
60-64
 
6.32
6.30
 
55-59
 
7.66
7.69
 
50-54
 
5.15
6.51
 
45-49
 
6.54
6.01
 
40-44
 
5.22
5.80
 
35-39
 
5.55
5.27
 
30-34
 
4.43
4.91
 
25-29
 
4.14
5.53
 
20-24
 
5.04
5.99
 
15-19
 
4.46
6.92
 
10-14
 
6.54
5.24
 
5-9
 
4.68
5.63
 
0-4
 
4.21
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Isbergues udalerrian 8.466 biztanle zeuden eta 3.877 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,18 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

8.466biztanle
3.877elkarbizitza-unitate
2,18lagun elkarbizitza-unitateko
2.498familia
Udalerria
% 26
% 29
% 10
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.498 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.120). Guraso bakarreko 380 familietatik 300etan ama zen guraso bakarra. 1.356 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 500k seme-alaba bakarra zuten etxean, 418k bi, eta 223k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 998 bikoteetatik 157tan (% 15,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.120
998
380
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.356
Seme-alaba bat500
Bi seme-alaba418
Hiru seme-alaba167
Lau edo gehiago56

15 urte edo gehiago zituzten 7.237 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 48,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,6). 80 urte edo gehiagoko 636 biztanleetatik 584 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 52 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 9
40-54% 13
55-64% 22
65-79% 29
80 +% 48
Bikotean bizi da
15-24% 18
25-39% 69
40-54% 69
55-64% 70
65-79% 64
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,1 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 24,5 ezkongabeak ziren, % 10,3 alargunak eta % 6,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 40,6
Ezkongabea% 24,5
Izatezko bikotean% 11,1
Alarguna% 10,3
PACS bidez lotuta% 7,5
Dibortziatuta% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 39,8), eskulangileak (% 21,2), enplegatuak (% 15,2), erdi-mailako lanbideak (% 12,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 39,8) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[9]

Udalerria
% 12
% 15
% 21
% 40
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.290 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.877 egoitza nagusi ziren, 52 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 361 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.898), eta apartamentuak gutxi ziren (325). Egoitza nagusietatik 2.705 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.130 alokairuan zeuden, 396 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 42 doan lagata.[10]

4.290etxebizitza
3.877egoitza nagusi
3.898etxe
325apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.877
361
Egoitza nagusia (3.877)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (52)Hutsik (361)

Etxe mota

3.898
Etxea (3.898)Apartamentua (325)

Jabetza egoera

2.705
1.130
396
Jabeak (2.705)Alokairuan (1.130)HLM (396)Doan lagata (42)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.497).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik275
1919-1945616
1946-19701.497
1971-19901.015
1991-2005287
2006-2020170

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.208). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.924 etxebizitzatan). 2.875 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.917 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.423tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela63
2 gela132
3 gela467
4 gela1.007
5 gela edo gehiago2.208

Berogailu mota

1.924
912
730
Gas sarea (1.924)Fuel-olioa (278)Elektrizitatea (912)Gas botila (32)Bestelakoak (730)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.875aparkalekua
1.917ibilgailu 1
1.423ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.114 biztanleetatik 3.718 aktibo ziren (% 72,7), horietako 3.236 lanean (% 63,3) eta 482 langabezian (aktiboen % 13,0).

5.11415-64 urteko biztanle
% 72,7aktibo
% 63,3lanean
% 13,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,7
25-54 urte% 88,2
55-64 urte% 51,8
Gizonak% 77,2
Emakumeak% 68,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 22,5
BEPC, brebeta% 22,6
CAP-BEP% 14,7
Batxilergoa% 12,1
Goi-mailako +2% 8,3
Goi-mailako +3/4% 6,0
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.396 ez-aktibotik 392 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,1), 399 erretiraturik zeuden (% 28,6) eta 606 bestelako ez-aktibo ziren (% 43,4).

Ez-aktiboak

% 28
% 29
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 26
% 33
% 31
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.930 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.236 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.930enplegu udalerrian
% 90,9soldatapeko
% 9,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.440 eurokoa zen, eta biztanleen % 18 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.440 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 18,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 240 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 8 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 25 eraikuntza enpresak ziren, 73 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 10 garraio enpresak ziren, 14 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 12 finantziazio enpresak ziren, 9 higiezinen enpresak ziren, 10 zerbitzu enpresak ziren, 44 administrazio publikoko enpresak ziren eta 19 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 62 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 5 banku bulegoak, 1 funeraria, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 4 autoeskolak, 2 igeltseroak, 1 margolaria, 5 zurginak, 7 iturginak, 2 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 10 ile apaindegiak, 7 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 1 tintoreria eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 35 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 6 okindegiak, 6 harategiak, 2 liburu dendak, 5 arropa dendak, 1 zapata-denda zen, 2 elektrotresna dendak, 2 altzari dendak, 1 kirol-denda zen, 2 drogeria eta 4 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Isbergues udalerrian 20 nekazaritza-ustiategi zeuden, 702 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 4 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 6 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Isbergues udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 394 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2002ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lillers », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]