Edukira joan

La Bohèira

La Bohèira
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Landak
BarrutiMont-de-Marsango barrutia
Kantonamenducanton of Sabres
Izen ofizialaLabouheyre
Posta kodea40210
Geografia
Koordenatuak44°12′45″N 0°55′09″W / 44.2125°N 0.9192°W / 44.2125; -0.9192
Mapa
Azalera36,13 km²
Altitudea57 m, 84 m eta 73 m
MugakideakCommensacq, Liposthey, Luë, Pissos, Solférino eta Ychoux
Demografia
Biztanleria2.906 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.475 (%51,4) (%48,6) 1.395 alt_right
Dentsitatea80 bizt/km²
labouheyre.fr

La Bohèira (okzitanieraz: La Bohèira, frantsesez eta ofizialki: La Bohèira ) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Landak departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.906 biztanle zituen 36,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Commensacq, Liposthey, Luë, Pissos, Solférino eta Ychoux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
La BohèiraLa Bohèira
Població amb 495 habitants (2000)Lüe (5,5 km)
Població amb 350 habitants (2000)Solférino (7,7 km)
Població amb 380 habitants (2000)Commensacq (7,8 km)
Població amb 595 habitants (2000)Escource (10,7 km)
Població amb 396 habitants (2000)Liposthey (12,1 km)
Població amb 1690 habitants (2000)Ychoux (13,2 km)
Població amb 276 habitants (2000)Trensacq (13,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Charenteko eta Akitaniako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak udazkenean eta neguan; eguzkialdi ona; negu epela (6,5 °C); itsas haizearen eraginpean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da, 13,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1121 mm-koa da, urtarrilean 12,8 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Soorts-Hossegor udalerrian dago, 15,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1181,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44,3 °C-koa da, 2026ko ekainaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,5 °C) eta hotzena urtarrila (6,0 °C). Urteko prezipitazioa 1078 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (136 mm) eta lehorrena uztaila (56 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,21 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (12,3 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (14,3 °C) eta hotzena 1985 (11,5 °C).[6]

    Datu klimatikoak (La Bohèira)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.0 6.5 9.4 11.8 15.7 18.8 20.5 20.4 17.0 13.4 9.0 6.6 12.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 110 83 78 93 82 75 56 65 85 100 136 115 1078
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,6−0,1+1,0+0,9+1,3+1,2+0,4+0,9−0,3+0,2+0,5+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,3 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0500100015002000250030001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.395 gizon, 1.475 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.34
0.00
 
90-94
 
1.02
1.43
 
85-89
 
3.05
3.94
 
80-84
 
3.39
3.23
 
75-79
 
5.76
5.38
 
70-74
 
5.42
7.17
 
65-69
 
11.19
8.24
 
60-64
 
6.44
7.53
 
55-59
 
9.15
9.32
 
50-54
 
6.10
6.81
 
45-49
 
6.78
6.09
 
40-44
 
5.08
3.94
 
35-39
 
3.39
5.73
 
30-34
 
5.76
5.38
 
25-29
 
3.73
6.81
 
20-24
 
6.10
4.66
 
15-19
 
4.07
4.30
 
10-14
 
6.78
5.02
 
5-9
 
4.41
5.02
 
0-4
 
2.03
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Labouheyre udalerrian 2.877 biztanle zeuden eta 1.321 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,18 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 34,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

2.877biztanle
1.321elkarbizitza-unitate
2,18lagun elkarbizitza-unitateko
863familia
Udalerria
% 19
% 35
% 10
% 34
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 863 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (476). Guraso bakarreko 136 familietatik 126etan ama zen guraso bakarra. 531 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 146k seme-alaba bakarra zuten etxean, 121k bi, eta 65k hiru edo gehiago.[10]

476
251
136
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean531
Seme-alaba bat146
Bi seme-alaba121
Hiru seme-alaba50
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 2.440 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 48,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 71,3).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 11
40-54% 14
55-64% 18
65-79% 26
80 +% 48
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 64
40-54% 65
55-64% 71
65-79% 70
80 +% 44

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,6 izatezko bikotean eta % 4,8 PACS bidez lotuta). % 27,2 ezkongabeak ziren, % 7,8 alargunak eta % 5,7 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 42,9
Ezkongabea% 27,2
Izatezko bikotean% 11,6
Alarguna% 7,8
Dibortziatuta% 5,7
PACS bidez lotuta% 4,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 39,5), eskulangileak (% 26,0), erdi-mailako lanbideak (% 11,5), enplegatuak (% 10,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 39,5) Landak departamenduko batez bestekoaren (% 37,0) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[10]

Udalerria
% 11
% 11
% 26
% 39
Landak
% 15
% 16
% 14
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.525 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.316 egoitza nagusi ziren, 81 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 128 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.331), eta apartamentuak gutxi ziren (186). Egoitza nagusietatik 761 beren jabearen bizilekuak ziren, 522 alokairuan zeuden, 161 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 32 doan lagata.[11]

1.525etxebizitza
1.316egoitza nagusi
1.331etxe
186apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.316
128
Egoitza nagusia (1.316)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (81)Hutsik (128)

Etxe mota

1.331
186
Etxea (1.331)Apartamentua (186)

Jabetza egoera

761
522
161
Jabeak (761)Alokairuan (522)HLM (161)Doan lagata (32)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (412).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik77
1919-1945136
1946-1970412
1971-1990360
1991-2005130
2006-2020182

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (562). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (761 etxebizitzatan). 919 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 669 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 526tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela71
3 gela238
4 gela442
5 gela edo gehiago562

Berogailu mota

761
317
Gas sarea (74)Fuel-olioa (81)Elektrizitatea (761)Gas botila (83)Bestelakoak (317)

Aparkalekua eta ibilgailuak

919aparkalekua
669ibilgailu 1
526ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.691 biztanleetatik 1.242 aktibo ziren (% 73,4), horietako 1.047 lanean (% 61,9) eta 195 langabezian (aktiboen % 15,7).

1.69115-64 urteko biztanle
% 73,4aktibo
% 61,9lanean
% 15,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 53,6
25-54 urte% 87,4
55-64 urte% 52,8
Gizonak% 77,9
Emakumeak% 69,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 24,7
BEPC, brebeta% 19,1
CAP-BEP% 15,5
Batxilergoa% 11,9
Goi-mailako +2% 6,6
Goi-mailako +3/4% 10,3
Goi-mailako +5% 6,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

448 ez-aktibotik 111 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 24,8), 128 erretiraturik zeuden (% 28,6) eta 209 bestelako ez-aktibo ziren (% 46,7).

Ez-aktiboak

% 25
% 29
% 47
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 8
% 19
% 20
% 45
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.037 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.047 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.037enplegu udalerrian
% 85,2soldatapeko
% 14,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.540 eurokoa zen, eta biztanleen % 17 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.540 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.650 €
% 17,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 12,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 132 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 3 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 10 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 17 eraikuntza enpresak ziren, 29 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 8 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 8 finantziazio enpresak ziren, 8 higiezinen enpresak ziren, 13 zerbitzu enpresak ziren, 11 administrazio publikoko enpresak ziren eta 12 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 45 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 1 funeraria, 10 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 autoeskola, 2 igeltseroak, 5 margolariak, 3 zurginak, 2 iturginak, 2 argiketariak, 5 ile apaindegiak, 2 jatetxeak, 2 higiezinen agentziak eta 4 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 11 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 2 brikolaje denda handika, 2 okindegiak, 1 arropa denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen eta 1 lore-denda zen.[14]

2000. urtean La Bohèira udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an botika 1 eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. La Bohèira udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 366 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1951ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Soorts-Hossegor », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]