Edukira joan

Ladenburg

Ladenburg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeKarlsruhe
Baden-Württembergeko baserri-barrutiRhein Neckar District
Posta kodea68526
Udalerri kodea08226038
Geografia
Koordenatuak49°28′19″N 8°36′33″E / 49.4719°N 8.6092°E / 49.4719; 8.6092
Mapa
Azalera19 km²
Altitudea106 m
Demografia
Biztanleria12.820 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.573 (%51,3) (%48,7) 6.247 alt_right
Dentsitatea675 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06203
Hiri senidetuakGarango (en) Itzuli eta Paternion
MatrikulaHD
ladenburg.de

Ladenburg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Baden-Württemberg estatuan. Azken zentsuaren arabera 12.820 biztanle zituen, 19 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 12.371 biztanle zituen: 5.989 gizonezko (% 48,4) eta 6.384 emakumezko (% 51,6); 100 emakumeko 93,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,9 ezkongabeak ziren eta % 46,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea8000900010.00011.00012.00013.00019601970198019902000201020202030LadenburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.978 gizon, 6.389 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
12.01
 
75+
 
15.15
12.23
 
65-74
 
12.93
23.00
 
50-64
 
22.23
11.99
 
40-49
 
11.77
12.60
 
30-39
 
11.91
5.05
 
25-29
 
4.41
5.90
 
18-24
 
5.06
2.44
 
15-17
 
2.29
8.98
 
6-14
 
8.19
2.96
 
3-5
 
2.79
2.83
 
0-2
 
3.29
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 80,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 89,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 10,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.896
2.167
Migrazio-jatorririk gabe (9.896)Migrazio-jatorri osoa (2.167)Migrazio-jatorri partziala (305)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.286 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.161, % 50,3) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 99,12 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,92 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 47,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.286etxebizitza
99,12 m²batez besteko azalera
7,92 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.888
3.161
Jabetzan (2.888)Alokairuan (3.161)Aisialdikoa (20)Hutsik (216)
% 3,4hutsik dauden tasa
% 47,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (1.631). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.409); eraikin guztien % 86,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.185 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra132
2 gela601
3 gela1.631
4 gela1.572
5 gela1.080
6 gela634
7 gela edo gehiago635

Eraikuntza garaia

1919 aurretik661
1919-1949337
1950-1959686
1960-19691.010
1970-19791.409
1980-1989769
1990-1999559
2000-2009253
2010-2015135
2016 eta geroago467

Berogailu mota

5.185
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (189)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (500)Bloke-berogailua (Blockheizung) (227)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.185)Labe indibiduala (180)Berogailurik gabe (10)

Guztira 2.877 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa ilarako etxea zen (1.169, % 40,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.685).[3] Guztira 5.937 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.301, % 38,8).[4]

2.877bizitegi-eraikin
5.937etxegune

Eraikin mota

936
643
1.169
Etxe bakartua (936)Etxe atxikia (bikoitza) (643)Ilarako etxea (1.169)Bestelako eraikin mota (131)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.685
456
604
Etxebizitza bakarra (1.685)2 etxebizitza (456)3-6 etxebizitza (604)7-12 etxebizitza (98)13 etxebizitza edo gehiago (34)

Etxegunearen tamaina

2.301
2.019
770
602
Pertsona bakarra (2.301)2 pertsona (2.019)3 pertsona (770)4 pertsona (602)5 pertsona (177)6 pertsona (72)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]