Edukira joan

Laglorieuse

Laglorieuse
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Landak
BarrutiMont-de-Marsango barrutia
Kantonamenducanton of Mont-de-Marsan-Sud
Izen ofizialaLaglorieuse
La Gloriosa
Posta kodea40090
Geografia
Koordenatuak43°52′01″N 0°24′20″W / 43.8669°N 0.4056°W / 43.8669; -0.4056
Mapa
Azalera11,59 km²
Altitudea90 m, 52 m, 118 m eta 88 m
MugakideakArtassenx, Bascons, Bougue, Mazerolles eta Pujo-le-Plan
Demografia
Biztanleria626 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 298 (%49,4) (%50,6) 305 alt_right
Dentsitatea54 bizt/km²
laglorieuse.fr

Laglorieuse (frantsesez eta ofizialki: Laglorieuse) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Landak departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 626 biztanle zituen 11,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Artassenx, Bascons, Bougue, Mazerolles eta Pujo-le-Plan.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LaglorieuseLaglorieuse
Població amb 240 habitants (2000)Artassenx (2,3 km)
Població amb 648 habitants (2000)Mazerolles (2,6 km)
Població amb 566 habitants (2000)Bougue (2,7 km)
Població amb 940 habitants (2000)Bascons (5,1 km)
Població amb 446 habitants (2000)Maurrin (5,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13 °C-koa da, 14,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1026 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Mont-de-Marsan udalerrian dago, 9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 918,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,5 °C-koa da, 1947ko abuztuaren 1an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 13,3 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (21,1 °C) eta hotzena urtarrila (6,0 °C). Urteko prezipitazioa 1039 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (126 mm) eta lehorrena uztaila (58 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,29 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (12,4 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2003, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (14,7 °C) eta hotzena 1963 (11,5 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Laglorieuse)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.0 6.7 9.8 12.2 16.0 19.3 21.1 21.1 17.7 13.8 9.1 6.5 13.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 101 78 79 98 87 75 58 64 79 91 126 105 1039
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,4 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,70,0+1,3+1,1+1,5+1,4+0,9+1,5+0,2+0,6+0,8+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (12,4 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea3003504004505005506006501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 305 gizon, 298 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
1.64
 
85-89
 
1.68
1.64
 
80-84
 
1.68
2.95
 
75-79
 
6.38
18.03
 
70-74
 
3.02
6.23
 
65-69
 
6.38
9.18
 
60-64
 
4.70
6.23
 
55-59
 
12.75
9.51
 
50-54
 
6.38
6.56
 
45-49
 
9.73
0.00
 
40-44
 
1.68
4.59
 
35-39
 
6.38
7.87
 
30-34
 
9.73
4.59
 
25-29
 
1.68
1.64
 
20-24
 
4.70
6.56
 
15-19
 
3.02
1.64
 
10-14
 
11.74
4.92
 
5-9
 
3.36
6.23
 
0-4
 
5.03
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Laglorieuse udalerrian 625 biztanle zeuden eta 283 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,21 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 42,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

625biztanle
283elkarbizitza-unitate
2,21lagun elkarbizitza-unitateko
208familia
Udalerria
% 26
% 42
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 208 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (119). Guraso bakarreko 15 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 119 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 50k seme-alaba bakarra zuten etxean, 30k bi, eta 10k hiru edo gehiago.[10]

119
74
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean119
Seme-alaba bat50
Bi seme-alaba30
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 535 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 87,6).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 12
40-54% 8
55-64% 12
65-79% 16
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 83
40-54% 80
55-64% 88
65-79% 83
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 54,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 20,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,2 izatezko bikotean eta % 11,4 PACS bidez lotuta). % 17,6 ezkongabeak ziren, % 3,7 alargunak eta % 3,6 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 54,6
Ezkongabea% 17,6
PACS bidez lotuta% 11,4
Izatezko bikotean% 9,2
Alarguna% 3,7
Dibortziatuta% 3,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 38,5), enplegatuak (% 24,4), erdi-mailako lanbideak (% 15,9), eskulangileak (% 8,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 38,5) Landak departamenduko batez bestekoaren (% 37,0) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 16
% 24
% 9
% 39
Landak
% 15
% 16
% 14
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 301 etxebizitza zeuden. Horietatik 281 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 16 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (295), eta apartamentuak gutxi ziren (6). Egoitza nagusietatik 239 beren jabearen bizilekuak ziren, 41 alokairuan zeuden, 6 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[11]

301etxebizitza
281egoitza nagusi
295etxe
6apartamentu

Etxebizitza multzoa

281
Egoitza nagusia (281)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (16)

Etxe mota

295
Etxea (295)Apartamentua (6)

Jabetza egoera

239
41
Jabeak (239)Alokairuan (41)HLM (6)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (103).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik43
1919-19457
1946-197016
1971-1990103
1991-200550
2006-202038

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (192). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (122 etxebizitzatan). 244 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 80 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 190tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela18
4 gela69
5 gela edo gehiago192

Berogailu mota

122
25
117
Fuel-olioa (17)Elektrizitatea (122)Gas botila (25)Bestelakoak (117)

Aparkalekua eta ibilgailuak

244aparkalekua
80ibilgailu 1
190ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 378 biztanleetatik 305 aktibo ziren (% 80,7), horietako 288 lanean (% 76,2) eta 17 langabezian (aktiboen % 5,6).

37815-64 urteko biztanle
% 80,7aktibo
% 76,2lanean
% 5,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,5
25-54 urte% 96,3
55-64 urte% 65,5
Gizonak% 80,4
Emakumeak% 80,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 6,7
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 6,3
Batxilergoa% 10,8
Goi-mailako +2% 4,4
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

73 ez-aktibotik 26 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,6), 31 erretiraturik zeuden (% 42,5) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,9).

Ez-aktiboak

% 36
% 42
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 9
% 32
% 35
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 147 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 288 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

147enplegu udalerrian
% 86,4soldatapeko
% 13,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.200 eurokoa zen.

27.200 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.650 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 25 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 10 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 5 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 12 zerbitzu publikoetatik, 3 igeltseroak ziren, 1 margolaria, 2 zurginak, 3 argiketariak, 2 albaitariak eta 1 jatetxe.[13]

2000. urtean Laglorieuse udalerrian 17 nekazaritza-ustiategi zeuden, 315 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1945ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Mont-de-Marsan », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]