Edukira joan

Landaville

Landaville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Vosgeak
Barrutiarrondissement of Neufchâteau
Izen ofizialaLandaville
Posta kodea88300
Geografia
Koordenatuak48°17′19″N 5°44′37″E / 48.2886°N 5.7436°E / 48.2886; 5.7436
Mapa
Azalera13,06 km²
Altitudea311 m, 483 m eta 395 m
MugakideakAulnois, Beaufremont, Circourt-sur-Mouzon, Jainvillotte, Lemmecourt, Ollainville, Rouvres-la-Chétive eta Tilleux
Demografia
Biztanleria288 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 155 (%53,8) (%46,2) 133 alt_right
Dentsitatea22 bizt/km²

Landaville Frantziako udalerria da, Vosgeak departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 288 biztanle zituen 13,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aulnois, Beaufremont, Circourt-sur-Mouzon, Jainvillotte, Lemmecourt, Ollainville, Rouvres-la-Chétive eta Tilleux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LandavilleLandaville
Població amb 62 habitants (2000)Tilleux (1,7 km)
Població amb 100 habitants (2000)Circourt (2,4 km)
Població amb 247 habitants (2000)Certilleux (2,8 km)
Població amb 28 habitants (2000)Lemmecourt (2,9 km)
Població amb 69 habitants (2000)Beaufremont (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,2 °C-koa da, 16,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1022 mm-koa da, urtarrilean 13,6 euri-egun eta uztailean 9,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Rollainville udalerrian dago, 8,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 860,3 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,2 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][3].

2007an Landaville udalerrian erroldatutako biztanleak 312 ziren. Familiak 132 ziren, horien artean 36 pertsona bakarrekoak ziren (12 bakarrik bizi ziren gizonak eta 24 bakarrik bizi ziren emakumeak), 44 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 52 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea2003004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 133 gizon, 155 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.76
 
85-89
 
6.45
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
9.68
7.52
 
70-74
 
3.23
7.52
 
65-69
 
6.45
11.28
 
60-64
 
6.45
3.76
 
55-59
 
9.68
7.52
 
50-54
 
6.45
3.76
 
45-49
 
0.00
12.03
 
40-44
 
10.32
7.52
 
35-39
 
3.87
3.76
 
30-34
 
3.23
3.76
 
25-29
 
3.23
3.76
 
20-24
 
3.23
3.76
 
15-19
 
7.10
8.27
 
10-14
 
10.32
3.76
 
5-9
 
10.32
8.27
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Landaville udalerrian 288 biztanle zeuden eta 129 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 36 kide bakarrekoak ziren, 41 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 26 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[7]

288biztanle
129elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
93familia
26Bikotea seme-alabekin
41Bikotea seme-alabarik gabe etxean
26Guraso bakarrekoak
36Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 93 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (41). Guraso bakarreko 26 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 51 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[7]

41
26
26
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 144 etxebizitza zeuden. Horietatik 128 egoitza nagusi ziren, 6 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 10 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (139), eta apartamentuak gutxi ziren (5). Egoitza nagusietatik 103 beren jabearen bizilekuak ziren, 24 alokairuan zeuden, 5 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[8]

144etxebizitza
128egoitza nagusi
139etxe
5apartamentu

Etxebizitza multzoa

128
Egoitza nagusia (128)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (6)Hutsik (10)

Etxe mota

139
Etxea (139)Apartamentua (5)

Jabetza egoera

103
24
Jabeak (103)Alokairuan (24)HLM (5)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik46
1919-194512
1946-197016
1971-199030
1991-200516
2006-20208

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (90). 76 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 107 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 52 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 66tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela11
4 gela26
5 gela edo gehiago90

Berogailu mota

33
17
76
Fuel-olioa (33)Elektrizitatea (17)Gas botila (2)Bestelakoak (76)

Aparkalekua eta ibilgailuak

107aparkalekua
52ibilgailu 1
66ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 161 biztanleetatik 134 aktibo ziren (% 83,2), horietako 128 lanean (% 79,5) eta 6 langabezian (aktiboen % 4,5).

16115-64 urteko biztanle
% 83,2aktibo
% 79,5lanean
% 4,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 66,7
25-54 urte% 94,7
55-64 urte% 67,5
Gizonak% 85,9
Emakumeak% 80,7

27 ez-aktibotik 9 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 9 erretiraturik zeuden (% 33,3) eta 9 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,3).

Ez-aktiboak

% 33
% 33
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 90 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 128 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

90enplegu udalerrian
% 74,4soldatapeko
% 25,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.230 eurokoa zen.

24.230 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.320 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 19 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 6 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 2 finantziazio enpresak ziren eta 2 zerbitzu enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 2 zurginak, 2 iturginak eta 1 jatetxe.[10]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra 120 m2 baino gutxiagoko denda bat zen.[11]

2000. urtean Landaville udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, 724 hektarea erabiltzen.[12]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2006ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Rollainville », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  12. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]