Edukira joan

Leforest

Leforest
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaLeforest
Posta kodea62790
Geografia
Koordenatuak50°26′14″N 3°03′51″E / 50.4372°N 3.0642°E / 50.4372; 3.0642
Mapa
Azalera6,22 km²
Altitudea20 m, 66 m eta 29 m
MugakideakThumeries, Auby, Moncheaux, Ostricourt, Raimbeaucourt, Courcelles-lès-Lens eta Évin-Malmaison
Demografia
Biztanleria7.060 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.707 (%52,1) (%47,9) 3.409 alt_right
Dentsitatea1.135 bizt/km²
villedeleforest.fr

Leforest Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 7.060 biztanle zituen 6,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Thumeries, Auby, Moncheaux, Ostricourt, Raimbeaucourt, Courcelles-lès-Lens eta Évin-Malmaison.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LeforestLeforest
Població amb 1432 habitants (2000)Moncheaux (2,1 km)
Població amb 7708 habitants (2000)Auby (2,6 km)
Població amb 5114 habitants (2000)Ostricourt (2,8 km)
Població amb 4272 habitants (2000)Raimbeaucourt (2,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 696 mm-koa da, urtarrilean 11,6 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 5,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060007000800090001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.409 gizon, 3.707 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.29
 
95+
 
0.54
0.29
 
90-94
 
1.19
0.70
 
85-89
 
3.43
0.85
 
80-84
 
3.26
3.31
 
75-79
 
3.51
5.63
 
70-74
 
6.31
5.16
 
65-69
 
4.48
5.75
 
60-64
 
5.80
6.78
 
55-59
 
6.47
5.69
 
50-54
 
4.13
6.37
 
45-49
 
6.91
6.86
 
40-44
 
6.23
8.48
 
35-39
 
6.64
5.05
 
30-34
 
7.23
3.52
 
25-29
 
2.97
5.16
 
20-24
 
4.40
7.86
 
15-19
 
6.88
8.48
 
10-14
 
5.99
7.60
 
5-9
 
7.53
6.16
 
0-4
 
6.12
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Leforest udalerrian 6.975 biztanle zeuden eta 2.890 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,41 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.975biztanle
2.890elkarbizitza-unitate
2,41lagun elkarbizitza-unitateko
1.993familia
Udalerria
% 33
% 23
% 13
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.993 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (942). Guraso bakarreko 379 familietatik 289etan ama zen guraso bakarra. 852 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 453k seme-alaba bakarra zuten etxean, 463k bi, eta 224k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 942 bikoteetatik 144tan (% 15,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

673
942
379
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean852
Seme-alaba bat453
Bi seme-alaba463
Hiru seme-alaba154
Lau edo gehiago70

15 urte edo gehiago zituzten 5.690 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 47,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,5). 80 urte edo gehiagoko 361 biztanleetatik 303 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 58 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 7
40-54% 9
55-64% 20
65-79% 29
80 +% 48
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 77
40-54% 74
55-64% 72
65-79% 65
80 +% 29

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 6,7 PACS bidez lotuta). % 24,7 ezkongabeak ziren, % 9,5 alargunak eta % 6,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 43,3
Ezkongabea% 24,7
Izatezko bikotean% 9,8
Alarguna% 9,5
PACS bidez lotuta% 6,7
Dibortziatuta% 6,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,8), eskulangileak (% 20,7), erdi-mailako lanbideak (% 16,4), enplegatuak (% 13,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,8) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 9
% 16
% 13
% 21
% 34
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.059 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.900 egoitza nagusi ziren, 11 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 148 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.826), eta apartamentuak gutxi ziren (181). Egoitza nagusietatik 1.674 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.168 alokairuan zeuden, 798 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 58 doan lagata.[10]

3.059etxebizitza
2.900egoitza nagusi
2.826etxe
181apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.900
Egoitza nagusia (2.900)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (11)Hutsik (148)

Etxe mota

2.826
Etxea (2.826)Apartamentua (181)

Jabetza egoera

1.674
1.168
798
Jabeak (1.674)Alokairuan (1.168)HLM (798)Doan lagata (58)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (742).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik144
1919-1945538
1946-1970591
1971-1990742
1991-2005422
2006-2020426

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.483). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.147 etxebizitzatan). 2.212 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.378 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.103tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela52
2 gela91
3 gela366
4 gela908
5 gela edo gehiago1.483

Berogailu mota

2.147
462
249
Gas sarea (2.147)Fuel-olioa (33)Elektrizitatea (462)Gas botila (9)Bestelakoak (249)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.212aparkalekua
1.378ibilgailu 1
1.103ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.302 biztanleetatik 3.113 aktibo ziren (% 72,4), horietako 2.751 lanean (% 63,9) eta 362 langabezian (aktiboen % 11,6).

4.30215-64 urteko biztanle
% 72,4aktibo
% 63,9lanean
% 11,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,3
25-54 urte% 88,9
55-64 urte% 52,9
Gizonak% 78,0
Emakumeak% 67,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 24,2
BEPC, brebeta% 19,9
CAP-BEP% 14,1
Batxilergoa% 11,9
Goi-mailako +2% 6,8
Goi-mailako +3/4% 4,4
Goi-mailako +5% 1,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.189 ez-aktibotik 445 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,4), 264 erretiraturik zeuden (% 22,2) eta 480 bestelako ez-aktibo ziren (% 40,4).

Ez-aktiboak

% 37
% 22
% 40
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 28
% 25
% 31
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.001 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.751 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.001enplegu udalerrian
% 81,2soldatapeko
% 18,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 19 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.680 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 19,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 159 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 6 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 3 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 10 eraikuntza enpresak ziren, 49 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 13 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 5 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 4 finantziazio enpresak ziren, 7 higiezinen enpresak ziren, 9 zerbitzu enpresak ziren, 28 administrazio publikoko enpresak ziren eta 15 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 39 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 banku bulegoak, 1 funeraria, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 1 zurgina, 2 iturginak, 2 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 7 jatetxeak, 2 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 21 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 4 arropa dendak, 1 zapata-denda zen, 4 altzari dendak, 2 drogeria, 1 bitxi-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 , 3 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Leforest udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 513 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]