Edukira joan

Leno

Leno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBresciako probintzia
Izen ofizialaLeno
Posta kodea25024
ISTAT kodea017088
HerriburuaLeno
Geografia
Koordenatuak45°22′13″N 10°13′00″E / 45.3703°N 10.2167°E / 45.3703; 10.2167
Mapa
Azalera58,45 km²
Altitudea66 m
MugakideakCigole, Gottolengo, Offlaga, Bagnolo Mella, Ghedi, Manerbio eta Pavone del Mella
Demografia
Biztanleria14.338 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea245 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia030
Hiri senidetuakCassino
Katastro kodeaE526
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBS
comune.leno.bs.it

Leno Italiako udalerri bat da. Bresciako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 14.338 biztanle ditu, 58,45 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cigole, Gottolengo, Offlaga, Bagnolo Mella, Ghedi, Manerbio eta Pavone del Mella.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.300 gizon, 7.174 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.11
 
95-99
 
0.31
0.49
 
90-94
 
1.23
1.70
 
85-89
 
2.54
2.68
 
80-84
 
2.98
4.66
 
75-79
 
4.96
5.10
 
70-74
 
5.46
6.52
 
65-69
 
6.11
7.27
 
60-64
 
7.64
8.08
 
55-59
 
7.35
7.77
 
50-54
 
7.67
7.29
 
45-49
 
6.70
6.36
 
40-44
 
6.13
6.00
 
35-39
 
6.15
5.62
 
30-34
 
5.55
5.82
 
25-29
 
5.19
5.63
 
20-24
 
5.58
5.66
 
15-19
 
5.34
4.63
 
10-14
 
4.89
4.77
 
5-9
 
4.52
3.85
 
0-4
 
3.68
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.473 etxebizitza zeuden: 5.587 (% 86,3) okupatuta eta 886 (% 13,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77 jabetzan zeuden, % 18,7 alokairuan eta % 4,3 beste titulu batekin.

6.473etxebizitza (2021)
5.587okupatuak
886hutsik (% 13,7)

Erabilera (2021)

5.587
886
Okupatuak (5.587)Hutsik edo ez-okupatuak (886)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77
18,7
Jabetzan (77)Alokairuan (18,7)Beste titulu batekin (4,3)

2024an 5.824 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.651 (% 28,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

5.824etxegune (2024)
1.651pertsona bakarrekoak (% 28,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.651
2 kide1.674
3 kide1.178
4 kide932
5 kide edo gehiago389

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]