Edukira joan

Lioni

Lioni
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaAvellinoko probintzia
Izen ofizialaLioni
Posta kodea83047
ISTAT kodea064044
HerriburuaLioni
Geografia
Koordenatuak40°52′39″N 15°11′19″E / 40.8775°N 15.1886°E / 40.8775; 15.1886
Mapa
Azalera46,51 km²
Altitudea550 m
MugakideakBagnoli Irpino, Calabritto, Morra De Sanctis, Nusco, Teora, Caposele eta Sant'Angelo dei Lombardi
Demografia
Biztanleria5.934 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea128 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0827
Hiri senidetuakSezze eta Bergamoko probintzia
Katastro kodeaE605
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaAV
comune.lioni.av.it

Lioni Italiako udalerri bat da. Avellinoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 5.934 biztanle ditu, 46,51 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bagnoli Irpino, Calabritto, Morra De Sanctis, Nusco, Teora, Caposele eta Sant'Angelo dei Lombardi.

BiztanleriaUrtea40004500500055006000650070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.862 gizon, 3.000 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.21
 
95-99
 
0.63
1.12
 
90-94
 
1.50
1.85
 
85-89
 
3.00
3.28
 
80-84
 
3.17
4.68
 
75-79
 
5.23
4.68
 
70-74
 
5.53
6.99
 
65-69
 
6.97
9.15
 
60-64
 
7.37
6.74
 
55-59
 
8.40
7.97
 
50-54
 
7.40
6.85
 
45-49
 
6.70
6.99
 
40-44
 
6.57
6.50
 
35-39
 
6.47
5.14
 
30-34
 
5.40
4.75
 
25-29
 
4.73
5.31
 
20-24
 
4.43
4.86
 
15-19
 
5.10
4.47
 
10-14
 
4.13
4.58
 
5-9
 
3.93
3.88
 
0-4
 
3.27
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.606 etxebizitza zeuden: 2.401 (% 66,6) okupatuta eta 1.205 (% 33,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 69,4 jabetzan zeuden, % 17,6 alokairuan eta % 12,9 beste titulu batekin.

3.606etxebizitza (2021)
2.401okupatuak
1.205hutsik (% 33,4)

Erabilera (2021)

2.401
1.205
Okupatuak (2.401)Hutsik edo ez-okupatuak (1.205)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

69,4
17,6
12,9
Jabetzan (69,4)Alokairuan (17,6)Beste titulu batekin (12,9)

2024an 2.433 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 729 (% 30) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

2.433etxegune (2024)
729pertsona bakarrekoak (% 30)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide729
2 kide633
3 kide546
4 kide391
5 kide edo gehiago134

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]