Edukira joan

Lunegarde

Lunegarde
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Lot
BarrutiGourdoneko barrutia
Kantonamenducanton of Labastide-Murat
Izen ofizialaLunegarde
Posta kodea46240
Geografia
Koordenatuak44°41′26″N 1°41′18″E / 44.6906°N 1.6883°E / 44.6906; 1.6883
Mapa
Azalera10,43 km²
Altitudea423 m, 329 m, 422 m eta 363 m
MugakideakLe Bastit, Durbans, Reilhac eta Cœur-de-Causse
Demografia
Biztanleria94 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 50 (%55,6) (%44,4) 40 alt_right
Dentsitatea9 bizt/km²
lunegarde.fr

Lunegarde (frantsesez eta ofizialki: Lunegarde) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Lot departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 94 biztanle zituen 10,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Le Bastit, Durbans, Reilhac eta Cœur-de-Causse.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LunegardeLunegarde
Població amb 166 habitants (2000)Reilhac (2,7 km)
Població amb 127 habitants (2000)Le Bastit (4,0 km)
Població amb 117 habitants (2000)Quissac (6,1 km)
Població amb 144 habitants (2000)Durbans (6,7 km)
Població amb 223 habitants (2000)Carlucet (6,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da, 15,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1054 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 828,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 22an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,2 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,7 °C) eta hotzena urtarrila (4,5 °C). Urteko prezipitazioa 948 mm-koa da; hilabeterik euritsuena apirila da (94 mm) eta lehorrena uztaila (57 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,27 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,3 °C) baino 1,5 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2003, 2011, 2018, 2020 eta 2022. Urterik beroena 2022 izan zen (13,6 °C) eta hotzena 1980 (10,2 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Lunegarde)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.5 5.1 8.3 11.0 14.8 18.5 20.7 20.5 16.5 12.7 7.9 5.3 12.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 82 66 73 94 93 75 57 67 77 81 93 89 948
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,6−0,1+1,3+1,2+1,5+1,7+1,2+1,80,0+0,3+0,5+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Lunegarde udalerrian erroldatutako biztanleak 68 ziren. Familiak 40 ziren, horien artean 20 pertsona bakarrekoak ziren (4 bakarrik bizi ziren gizonak eta 16 bakarrik bizi ziren emakumeak), 16 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 4 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea501001502002503003501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 40 gizon, 50 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
37.50
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
10.00
0.00
 
70-74
 
20.00
0.00
 
65-69
 
0.00
12.50
 
60-64
 
20.00
12.50
 
55-59
 
0.00
12.50
 
50-54
 
10.00
0.00
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
25.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
10.00
0.00
 
20-24
 
10.00
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
10.00
0.00
 
5-9
 
10.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Lunegarde udalerrian 93 biztanle zeuden eta 52 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,79 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 21 kide bakarrekoak ziren, 26 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 5 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

93biztanle
52elkarbizitza-unitate
1,79lagun elkarbizitza-unitateko
31familia
5Bikotea seme-alabekin
26Bikotea seme-alabarik gabe etxean
21Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 31 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (26). 26 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

26
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 77 etxebizitza zeuden. Horietatik 48 egoitza nagusi ziren, 23 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 6 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (74), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 37 beren jabearen bizilekuak ziren, 10 alokairuan zeuden, 4 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[11]

77etxebizitza
48egoitza nagusi
74etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

48
23
Egoitza nagusia (48)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (23)Hutsik (6)

Etxe mota

74
Etxea (74)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

37
10
Jabeak (37)Alokairuan (10)HLM (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik14
1919-19454
1946-19701
1971-19907
1991-20057
2006-202014

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (20). 21 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 39 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 21 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 23tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela3
3 gela7
4 gela15
5 gela edo gehiago20

Berogailu mota

7
15
4
21
Fuel-olioa (7)Elektrizitatea (15)Gas botila (4)Bestelakoak (21)

Aparkalekua eta ibilgailuak

39aparkalekua
21ibilgailu 1
23ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 46 biztanleetatik 43 aktibo ziren (% 93,5), horietako 36 lanean (% 78,3) eta 7 langabezian (aktiboen % 16,3).

4615-64 urteko biztanle
% 93,5aktibo
% 78,3lanean
% 16,3langabezia-tasa

3 ez-aktibotik 1 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 2 erretiraturik zeuden (% 66,7) eta 0 bestelako ez-aktibo ziren (% 0,0).

Ez-aktiboak

% 33
% 67
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 10 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 36 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

10enplegu udalerrian
% 30,0soldatapeko
% 70,0ez-soldatapeko

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 39 ziren, horien artean 27 aktiboak ziren eta 12 inaktiboak ziren. 27 pertsona aktiboetatik 22 lanean zeuden (13 gizon eta 9 emakume) eta 5 langabezian zeuden (3 gizon eta 2 emakume). 12 pertsona inaktiboetatik 7 erretiraturik zeuden, 1 ikasten zegoen eta 4 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an herrian zegoen saltoki bakarra erauzte enpresa batena zen.[13]

2000. urtean Lunegarde udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2001ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lunegarde », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]