Edukira joan

Malause

Malause
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
DepartamenduaTarn eta Garona
BarrutiCastelsarrasineko barrutia
Kantonamenducanton of Moissac-1
Izen ofizialaMalause
Posta kodea82200
Geografia
Koordenatuak44°05′23″N 0°58′23″E / 44.0897°N 0.9731°E / 44.0897; 0.9731
Mapa
Azalera11,9 km²
Altitudea65 m, 56 m, 195 m eta 91 m
MugakideakBoudou, Goudourville, Merles, Pommevic, Saint-Nicolas-de-la-Grave, Saint-Vincent-Lespinasse eta Valence
Demografia
Biztanleria1.253 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 634 (%51,2) (%48,8) 605 alt_right
Dentsitatea105 bizt/km²
malause.fr

Malause (frantsesez eta ofizialki: Malause) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Tarn eta Garona departamenduan dago, Midi-Pyrénées eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.253 biztanle zituen 11,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Boudou, Goudourville, Merles, Pommevic, Saint-Nicolas-de-la-Grave, Saint-Vincent-Lespinasse eta Valence.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MalauseMalause
Població amb 510 habitants (2000)Pommevic (3,1 km)
Població amb 644 habitants (2000)Boudou (3,2 km)
Població amb 238 habitants (2000)Merles (3,6 km)
Població amb 891 habitants (2000)Goudourville (4,3 km)
Població amb 395 habitants (2000)Espalais (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da, 15,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 772 mm-koa da, urtarrilean 10,2 euri-egun eta uztailean 6,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Los_Sarrasins udalerrian dago, 12,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 698,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 43,1 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea50060070080090010001100120013001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 605 gizon, 634 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
2.48
 
85-89
 
1.58
2.48
 
80-84
 
2.37
4.30
 
75-79
 
2.37
2.48
 
70-74
 
5.68
8.43
 
65-69
 
6.47
3.31
 
60-64
 
7.26
9.42
 
55-59
 
6.47
7.60
 
50-54
 
8.99
9.42
 
45-49
 
7.26
5.12
 
40-44
 
8.99
6.94
 
35-39
 
6.62
2.64
 
30-34
 
5.68
4.30
 
25-29
 
2.37
4.30
 
20-24
 
0.79
5.12
 
15-19
 
7.41
12.07
 
10-14
 
7.41
4.30
 
5-9
 
7.41
5.29
 
0-4
 
4.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Malause udalerrian 1.251 biztanle zeuden eta 527 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,37 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

1.251biztanle
527elkarbizitza-unitate
2,37lagun elkarbizitza-unitateko
359familia
Udalerria
% 32
% 27
% 9
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 359 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (169). Guraso bakarreko 46 familietatik 36etan ama zen guraso bakarra. 175 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 73k seme-alaba bakarra zuten etxean, 68k bi, eta 43k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 169 bikoteetatik 26tan (% 15,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

144
169
46
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean175
Seme-alaba bat73
Bi seme-alaba68
Hiru seme-alaba27
Lau edo gehiago16

15 urte edo gehiago zituzten 990 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 34,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 5
40-54% 11
55-64% 24
65-79% 29
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 77
40-54% 78
55-64% 68
65-79% 68
80 +% 50

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 15,2 izatezko bikotean eta % 6,5 PACS bidez lotuta). % 22,9 ezkongabeak ziren, % 6,9 alargunak eta % 6,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,4
Ezkongabea% 22,9
Izatezko bikotean% 15,2
Alarguna% 6,9
PACS bidez lotuta% 6,5
Dibortziatuta% 6,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,1), eskulangileak (% 25,6), enplegatuak (% 12,9), goi-mailako langileak (% 10,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,1) Tarn eta Garona departamenduko batez bestekoaren (% 34,1) azpitik dago. 16 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 3,0).[9]

Udalerria
% 11
% 9
% 13
% 26
% 31
Tarn eta Garona
% 8
% 15
% 15
% 16
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 603 etxebizitza zeuden. Horietatik 524 egoitza nagusi ziren, 22 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 56 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (545), eta apartamentuak gutxi ziren (49). Egoitza nagusietatik 368 beren jabearen bizilekuak ziren, 144 alokairuan zeuden, 40 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 12 doan lagata.[10]

603etxebizitza
524egoitza nagusi
545etxe
49apartamentu

Etxebizitza multzoa

524
56
Egoitza nagusia (524)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (22)Hutsik (56)

Etxe mota

545
49
Etxea (545)Apartamentua (49)

Jabetza egoera

368
144
Jabeak (368)Alokairuan (144)HLM (40)Doan lagata (12)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (141).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik141
1919-194524
1946-197047
1971-1990105
1991-200576
2006-2020132

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (238). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (325 etxebizitzatan). 423 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 242 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 254tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela21
3 gela88
4 gela174
5 gela edo gehiago238

Berogailu mota

88
325
106
Fuel-olioa (88)Elektrizitatea (325)Gas botila (5)Bestelakoak (106)

Aparkalekua eta ibilgailuak

423aparkalekua
242ibilgailu 1
254ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 729 biztanleetatik 534 aktibo ziren (% 73,3), horietako 455 lanean (% 62,4) eta 79 langabezian (aktiboen % 14,8).

72915-64 urteko biztanle
% 73,3aktibo
% 62,4lanean
% 14,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,1
25-54 urte% 89,4
55-64 urte% 51,2
Gizonak% 73,9
Emakumeak% 72,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 28,6
BEPC, brebeta% 21,9
CAP-BEP% 13,7
Batxilergoa% 15,6
Goi-mailako +2% 6,2
Goi-mailako +3/4% 3,2
Goi-mailako +5% 8,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

194 ez-aktibotik 63 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,5), 63 erretiraturik zeuden (% 32,5) eta 69 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,6).

Ez-aktiboak

% 32
% 32
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 16
% 13
% 25
% 36
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 234 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 455 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

234enplegu udalerrian
% 76,1soldatapeko
% 24,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.910 eurokoa zen.

22.910 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.350 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 568 ziren, horien artean 398 aktiboak ziren eta 170 inaktiboak ziren. 398 pertsona aktiboetatik 347 lanean zeuden (196 gizon eta 151 emakume) eta 51 langabezian zeuden (19 gizon eta 32 emakume). 170 pertsona inaktiboetatik 50 erretiraturik zeuden, 44 ikasten zeuden eta 76 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Malause udalerrian 392 unitate fiskal zeuden, 948 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 15.940 euro zen.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 30 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 6 eraikuntza enpresak ziren, 8 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 3 zerbitzu enpresak ziren, 4 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[13]

2009an zeuden norbanakoentzako 12 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 igeltseroa, 2 margolariak, 1 iturgina, 2 argiketariak, 1 ile apaindegia, 1 jatetxe eta 1 higiezinen agentzia.[14]

2009an zeuden 3 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen eta 1 liburu denda zen.[15]

2000. urtean Malause udalerrian 23 nekazaritza-ustiategi zeuden, 374 hektarea erabiltzen.[16]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 eta botika 1 bat zegoen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1990ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Castelsarrasin », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  12. ↑ Revenus fiscaux des ménages en 2008
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  15. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  16. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]