Edukira joan

Melendugno

Melendugno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
ProbintziaLecceko probintzia
Izen ofizialaMelendugno
Posta kodea73026
ISTAT kodea075043
HerriburuaMelendugno
Geografia
Koordenatuak40°16′00″N 18°20′00″E / 40.2667°N 18.3333°E / 40.2667; 18.3333
Mapa
Azalera92,31 km²
Altitudea36 m
MugakideakCalimera, Carpignano Salentino, Vernole eta Otranto
Demografia
Biztanleria9.996 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea108 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1932
Telefono aurrizkia0832
Katastro kodeaF101
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLE
comune.melendugno.le.it

Melendugno Italiako udalerri bat da. Lecceko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 9.996 biztanle ditu, 92,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Calimera, Carpignano Salentino, Vernole eta Otranto.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.986 gizon, 5.107 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.06
0.10
 
95-99
 
0.31
0.86
 
90-94
 
1.51
2.01
 
85-89
 
3.04
3.29
 
80-84
 
3.92
5.52
 
75-79
 
5.50
5.96
 
70-74
 
6.46
6.94
 
65-69
 
7.79
7.88
 
60-64
 
7.34
7.56
 
55-59
 
7.83
7.92
 
50-54
 
8.83
8.14
 
45-49
 
7.38
6.00
 
40-44
 
6.36
5.96
 
35-39
 
5.99
5.66
 
30-34
 
4.43
5.66
 
25-29
 
4.48
5.44
 
20-24
 
4.68
4.83
 
15-19
 
4.27
3.65
 
10-14
 
4.01
3.29
 
5-9
 
3.21
3.33
 
0-4
 
2.58
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 14.726 etxebizitza zeuden: 4.662 (% 31,7) okupatuta eta 10.064 (% 68,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85 jabetzan zeuden, % 9,4 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

14.726etxebizitza (2021)
4.662okupatuak
10.064hutsik (% 68,3)

Erabilera (2021)

4.662
10.064
Okupatuak (4.662)Hutsik edo ez-okupatuak (10.064)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85
9,4
Jabetzan (85)Alokairuan (9,4)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 4.916 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.131 (% 43,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

4.916etxegune (2024)
2.131pertsona bakarrekoak (% 43,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.131
2 kide1.282
3 kide816
4 kide572
5 kide edo gehiago115

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]