Edukira joan

Molinons

Molinons
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Yonne
BarrutiSenseko barrutia
Kantonamenducanton of Villeneuve-l'Archevêque
Izen ofizialaMolinons
Posta kodea89190
Geografia
Koordenatuak48°13′53″N 3°32′12″E / 48.2314°N 3.5367°E / 48.2314; 3.5367
Mapa
Azalera11,97 km²
Altitudea98 m, 236 m eta 147 m
MugakideakCourgenay, Flacy, Foissy-sur-Vanne, Lailly, Les Sièges eta Villeneuve-l'Archevêque
Demografia
Biztanleria273 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 172 (%63,5) (%36,5) 99 alt_right
Dentsitatea23 bizt/km²

Molinons Frantziako udalerria da, Yonne departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 273 biztanle zituen 12 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Courgenay, Flacy, Foissy-sur-Vanne, Lailly, Les Sièges eta Villeneuve-l'Archevêque.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MolinonsMolinons
Població amb 211 habitants (2000)Lailly (1,0 km)
Població amb 230 habitants (2000)Bagneaux (4,1 km)
Població amb 143 habitants (2000)Flacy (5,4 km)
Població amb 538 habitants (2000)Courgenay (5,7 km)
Població amb 263 habitants (2000)Chigy (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da, 15,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 690 mm-koa da, urtarrilean 11,3 euri-egun eta uztailean 7,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Flacy udalerrian dago, 5,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 740,8 mm-koa delarik[3].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,2 °C-koa da.[oh 1] Hilabeterik beroena uztaila da (19,9 °C) eta hotzena urtarrila (3,8 °C). Urteko prezipitazioa 775 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (78 mm) eta lehorrena martxoa (57 mm).[4]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,2 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2020 izan zen (12,7 °C) eta hotzena 1963 (9,0 °C).[4]

    Datu klimatikoak (Molinons)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.8 4.2 7.2 10.2 14.2 17.6 19.9 19.5 15.2 11.5 7.1 4.5 11.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 66 61 57 60 68 62 57 62 59 76 71 78 775
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,2 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,1+0,5+1,2+1,0+1,2+1,3+1,4+1,5+0,2+0,6+1,0+1,1
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,2 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Molinons udalerrian erroldatutako biztanleak 282 ziren. Familiak 122 ziren, horien artean 36 pertsona bakarrekoak ziren (16 bakarrik bizi ziren gizonak eta 20 bakarrik bizi ziren emakumeak), 45 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 41 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[5]

BiztanleriaUrtea1802102402703003303601750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 99 gizon, 172 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
5.05
 
80-84
 
2.91
5.05
 
75-79
 
5.81
15.15
 
70-74
 
8.72
5.05
 
65-69
 
5.81
0.00
 
60-64
 
2.91
0.00
 
55-59
 
11.63
20.20
 
50-54
 
5.81
10.10
 
45-49
 
2.91
5.05
 
40-44
 
8.14
14.14
 
35-39
 
2.91
0.00
 
30-34
 
2.91
10.10
 
25-29
 
8.72
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
2.91
5.05
 
10-14
 
13.95
0.00
 
5-9
 
11.05
5.05
 
0-4
 
2.91
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Molinons udalerrian 273 biztanle zeuden eta 130 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,10 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 46 kide bakarrekoak ziren, 45 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 34 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

273biztanle
130elkarbizitza-unitate
2,10lagun elkarbizitza-unitateko
84familia
34Bikotea seme-alabekin
45Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
46Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 84 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (45). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 45 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

45
34
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 154 etxebizitza zeuden. Horietatik 127 egoitza nagusi ziren, 11 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 16 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (131), eta apartamentuak gutxi ziren (23). Egoitza nagusietatik 94 beren jabearen bizilekuak ziren, 25 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[9]

154etxebizitza
127egoitza nagusi
131etxe
23apartamentu

Etxebizitza multzoa

127
16
Egoitza nagusia (127)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (11)Hutsik (16)

Etxe mota

131
23
Etxea (131)Apartamentua (23)

Jabetza egoera

94
25
Jabeak (94)Alokairuan (25)HLM (1)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik28
1919-19456
1946-197016
1971-199051
1991-200513
2006-202010

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (72). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (50 etxebizitzatan). 99 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 52 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 68tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela3
3 gela22
4 gela29
5 gela edo gehiago72

Berogailu mota

35
50
42
Fuel-olioa (35)Elektrizitatea (50)Bestelakoak (42)

Aparkalekua eta ibilgailuak

99aparkalekua
52ibilgailu 1
68ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 167 biztanleetatik 139 aktibo ziren (% 83,2), horietako 128 lanean (% 76,6) eta 11 langabezian (aktiboen % 7,9).

16715-64 urteko biztanle
% 83,2aktibo
% 76,6lanean
% 7,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 29,2
25-54 urte% 97,3
55-64 urte% 71,0
Gizonak% 85,0
Emakumeak% 80,7

29 ez-aktibotik 16 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 55,2), 5 erretiraturik zeuden (% 17,2) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,6).

Ez-aktiboak

% 55
% 17
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 56 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 128 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

56enplegu udalerrian
% 78,6soldatapeko
% 21,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.030 eurokoa zen.

26.030 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.590 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 187 ziren, horien artean 139 aktiboak ziren eta 48 inaktiboak ziren. 139 pertsona aktiboetatik 134 lanean zeuden (73 gizon eta 61 emakume) eta 5 langabezian zeuden (4 gizon eta 1 emakume). 48 pertsona inaktiboetatik 26 erretiraturik zeuden, 9 ikasten zeuden eta 13 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[10]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Molinons udalerrian 118 unitate fiskal zeuden, 275,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 18.829 euro zen.[11]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 17 komertzioetatik, 1 eraikuntza enpresa zen, 9 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 funeraria, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak eta 1 zurgina.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 drogeria zen eta 1 lore-denda zen.[14]

2000. urtean Molinons udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, 630 hektarea erabiltzen.[15]

  1. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]