Edukira joan

Olginate

Olginate
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaOlginate
Posta kodea23854
ISTAT kodea097059
HerriburuaOlginate
Geografia
Koordenatuak45°48′00″N 9°25′00″E / 45.8°N 9.4167°E / 45.8; 9.4167
Mapa
Azalera8 km²
Altitudea200 m
MugakideakBrivio, Calolziocorte, Galbiate, Garlate, Valgreghentino, Vercurago eta Airuno
Demografia
Biztanleria6.879 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea860 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Katastro kodeaG030
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
comune.olginate.lc.it

Olginate Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 6.879 biztanle ditu, 8 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brivio, Calolziocorte, Galbiate, Garlate, Valgreghentino, Vercurago eta Airuno.

BiztanleriaUrtea20003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.470 gizon, 3.455 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.03
0.09
 
95-99
 
0.35
0.81
 
90-94
 
1.62
2.13
 
85-89
 
3.15
3.29
 
80-84
 
4.25
5.01
 
75-79
 
5.99
5.53
 
70-74
 
6.60
6.69
 
65-69
 
7.09
6.89
 
60-64
 
7.58
8.41
 
55-59
 
7.81
8.50
 
50-54
 
7.81
5.88
 
45-49
 
6.43
5.97
 
40-44
 
5.88
5.19
 
35-39
 
5.38
5.48
 
30-34
 
4.63
6.05
 
25-29
 
4.43
6.31
 
20-24
 
5.33
5.53
 
15-19
 
5.35
4.76
 
10-14
 
4.40
3.98
 
5-9
 
3.18
3.49
 
0-4
 
2.69
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.624 etxebizitza zeuden: 2.915 (% 80,4) okupatuta eta 709 (% 19,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,7 jabetzan zeuden, % 13,1 alokairuan eta % 9,2 beste titulu batekin.

3.624etxebizitza (2021)
2.915okupatuak
709hutsik (% 19,6)

Erabilera (2021)

2.915
709
Okupatuak (2.915)Hutsik edo ez-okupatuak (709)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,7
13,1
9,2
Jabetzan (77,7)Alokairuan (13,1)Beste titulu batekin (9,2)

2024an 3.026 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.044 (% 34,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.026etxegune (2024)
1.044pertsona bakarrekoak (% 34,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.044
2 kide933
3 kide488
4 kide395
5 kide edo gehiago166

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]