Edukira joan

Paderborn

Paderborn
Paderborn
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaPaderborn District
AlkateaStefan-Oliver Strate
Izen ofizialaPaderborn
Jatorrizko izenaPaderborn
Posta kodea33098–33109
Udalerri kodea05774032
Geografia
Koordenatuak51°43′N 8°46′E / 51.72°N 8.77°E / 51.72; 8.77
Mapa
Azalera179,59 km²
Altitudea94 m
MugakideakHövelhof, Bad Lippspringe, Altenbeken, Lichtenau, Borchen, Salzkotten eta Delbrück
Demografia
Biztanleria155.906 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 78.035 (%50,1) (%49,9) 77.871 alt_right
Dentsitatea868 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05252, 05254, 05251, 05293
Hiri senidetuakLe Mans, Bolton, Belleville, Iruñea, Przemyśl, Debrecen, Qingdao, Mantuako probintzia eta Nahariya (en) Itzuli
MatrikulaPB
paderborn.de

Paderborn Alemaniako Ipar Renania-Westfaliako hiria da. 142.000 biztanle inguru dite, haietako %8 unibertsitateko ikasleak dira.

2022ko zentsuaren arabera 155.516 biztanle zituen: 77.389 gizonezko (% 49,8) eta 78.125 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 18,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 47,4 ezkongabeak ziren eta % 39,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea100.000110.000120.000130.000140.000150.000160.0001970198019902000201020202030PaderbornBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 77.386 gizon, 78.124 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
6.97
 
75+
 
10.43
9.23
 
65-74
 
10.05
20.56
 
50-64
 
20.68
11.77
 
40-49
 
11.59
14.90
 
30-39
 
13.13
8.84
 
25-29
 
7.42
10.28
 
18-24
 
10.27
2.86
 
15-17
 
2.61
8.60
 
6-14
 
8.21
2.92
 
3-5
 
2.78
3.09
 
0-2
 
2.83
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 65,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 32,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

101.773
49.938
Migrazio-jatorririk gabe (101.773)Migrazio-jatorri osoa (49.938)Migrazio-jatorri partziala (3.807)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 79.299 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (49.483, % 62,4) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 92,08 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,69 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 36,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

79.299etxebizitza
92,08 m²batez besteko azalera
6,69 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

26.950
49.483
Jabetzan (26.950)Alokairuan (49.483)Aisialdikoa (139)Hutsik (2.728)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 36,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (21.021). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (14.382); eraikin guztien % 82,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (64.134 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra5.558
2 gela7.945
3 gela16.982
4 gela21.021
5 gela13.381
6 gela7.014
7 gela edo gehiago7.399

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.343
1919-19495.021
1950-19599.023
1960-196911.014
1970-197914.382
1980-19899.652
1990-199914.269
2000-20096.768
2010-20153.584
2016 eta geroago3.244

Berogailu mota

64.134
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (2.971)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (6.137)Bloke-berogailua (Blockheizung) (2.528)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (64.134)Labe indibiduala (3.411)Berogailurik gabe (119)

Guztira 32.164 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (18.259, % 56,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (18.879).[3] Guztira 75.815 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (33.950, % 44,8).[4]

32.164bizitegi-eraikin
75.815etxegune

Eraikin mota

18.259
5.800
7.446
Etxe bakartua (18.259)Etxe atxikia (bikoitza) (5.800)Ilarako etxea (7.446)Bestelako eraikin mota (654)

Etxebizitza kopurua eraikineko

18.879
4.915
6.138
Etxebizitza bakarra (18.879)2 etxebizitza (4.915)3-6 etxebizitza (6.138)7-12 etxebizitza (1.829)13 etxebizitza edo gehiago (399)

Etxegunearen tamaina

33.950
22.111
8.972
6.928
Pertsona bakarra (33.950)2 pertsona (22.111)3 pertsona (8.972)4 pertsona (6.928)5 pertsona (2.494)6 pertsona (1.359)

Hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Udaletxea

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.