Edukira joan

Piraino

Piraino
Piraino
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Messina
Izen ofizialaPiraino
Jatorrizko izenaPiraino
Posta kodea98060
ISTAT kodea083068
HerriburuaPiraino
Geografia
Koordenatuak38°09′42″N 14°51′40″E / 38.1617°N 14.8611°E / 38.1617; 14.8611
Mapa
Azalera16,97 km²
Altitudea416 m
MugakideakGioiosa Marea, Sant'Angelo di Brolo eta Brolo
Demografia
Biztanleria3.778 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea223 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0941
Katastro kodeaG699
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaME
comune.piraino.me.it

Piraino Italiako udalerri bat da. Messinako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 3.778 biztanle ditu, 16,97 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gioiosa Marea, Sant'Angelo di Brolo eta Brolo.

BiztanleriaUrtea3000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.848 gizon, 1.876 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.11
 
100+
 
0.00
0.22
 
95-99
 
0.37
0.97
 
90-94
 
1.87
2.16
 
85-89
 
2.45
2.87
 
80-84
 
2.99
4.82
 
75-79
 
5.12
7.14
 
70-74
 
6.24
6.66
 
65-69
 
7.52
8.98
 
60-64
 
8.05
7.03
 
55-59
 
7.25
7.03
 
50-54
 
8.26
7.31
 
45-49
 
7.09
6.60
 
40-44
 
6.34
5.79
 
35-39
 
6.29
5.41
 
30-34
 
6.02
4.65
 
25-29
 
4.00
4.27
 
20-24
 
4.21
5.74
 
15-19
 
4.74
4.27
 
10-14
 
3.78
4.33
 
5-9
 
3.57
3.63
 
0-4
 
3.84
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.107 etxebizitza zeuden: 1.853 (% 45,1) okupatuta eta 2.254 (% 54,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 93,7 jabetzan zeuden, % 4,6 alokairuan eta % 1,7 beste titulu batekin.

4.107etxebizitza (2021)
1.853okupatuak
2.254hutsik (% 54,9)

Erabilera (2021)

1.853
2.254
Okupatuak (1.853)Hutsik edo ez-okupatuak (2.254)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

93,7
Jabetzan (93,7)Alokairuan (4,6)Beste titulu batekin (1,7)

2024an 1.841 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 827 (% 44,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.841etxegune (2024)
827pertsona bakarrekoak (% 44,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide827
2 kide444
3 kide309
4 kide206
5 kide edo gehiago55

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]