Edukira joan

Raffadali

Raffadali
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Agrigento
Izen ofizialaRaffadali
Posta kodea92015
ISTAT kodea084030
HerriburuaRaffadali
Geografia
Koordenatuak37°24′17″N 13°32′02″E / 37.4047°N 13.5339°E / 37.4047; 13.5339
Mapa
Azalera22,3 km²
Altitudea420 m
MugakideakAgrigento, Joppolo Giancaxio, Sant'Angelo Muxaro eta Santa Elisabetta
Demografia
Biztanleria12.008 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea538 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0922
Katastro kodeaH159
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaAG
comune.raffadali.ag.it

Raffadali Italiako udalerri bat da. Agrigentoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 12.008 biztanle ditu, 22,3 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agrigento, Joppolo Giancaxio, Sant'Angelo Muxaro eta Santa Elisabetta.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.724 gizon, 6.045 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.03
0.17
 
95-99
 
0.30
0.86
 
90-94
 
1.21
2.13
 
85-89
 
3.49
3.14
 
80-84
 
3.44
4.82
 
75-79
 
6.42
4.72
 
70-74
 
5.64
6.38
 
65-69
 
6.77
7.09
 
60-64
 
6.68
7.69
 
55-59
 
8.25
7.11
 
50-54
 
7.82
7.20
 
45-49
 
6.30
5.92
 
40-44
 
5.89
5.75
 
35-39
 
5.92
5.97
 
30-34
 
5.62
5.47
 
25-29
 
5.05
6.29
 
20-24
 
5.13
6.17
 
15-19
 
5.00
4.94
 
10-14
 
3.92
4.32
 
5-9
 
3.87
3.84
 
0-4
 
3.24
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.982 etxebizitza zeuden: 5.013 (% 50,2) okupatuta eta 4.969 (% 49,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,1 jabetzan zeuden, % 4 alokairuan eta % 11,9 beste titulu batekin.

9.982etxebizitza (2021)
5.013okupatuak
4.969hutsik (% 49,8)

Erabilera (2021)

5.013
4.969
Okupatuak (5.013)Hutsik edo ez-okupatuak (4.969)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,1
11,9
Jabetzan (84,1)Alokairuan (4)Beste titulu batekin (11,9)

2024an 5.070 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.675 (% 33) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

5.070etxegune (2024)
1.675pertsona bakarrekoak (% 33)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.675
2 kide1.427
3 kide945
4 kide835
5 kide edo gehiago188

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]