Edukira joan

Ravanusa

Ravanusa
Ravanusa
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Agrigento
Izen ofizialaRavanusa
Jatorrizko izenaRavanusa
Posta kodea92029
ISTAT kodea084031
HerriburuaRavanusa
Geografia
Koordenatuak37°16′04″N 13°58′11″E / 37.2678°N 13.9697°E / 37.2678; 13.9697
Mapa
Azalera49,5 km²
Altitudea320 m
MugakideakCanicattì, Campobello di Licata, Licata, Naro, Riesi, Sommatino, Mazzarino eta Butera
Demografia
Biztanleria10.349 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea209 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0922
Hiri senidetuakSulzbach eta Forbach
Katastro kodeaH194
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaAG
comune.ravanusa.ag.it

Ravanusa Italiako udalerri bat da. Agrigentoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 10.349 biztanle ditu, 49,5 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Canicattì, Campobello di Licata, Licata, Naro, Riesi, Sommatino, Mazzarino eta Butera.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.911 gizon, 5.213 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.02
0.20
 
95-99
 
0.33
0.86
 
90-94
 
1.09
2.00
 
85-89
 
3.09
3.38
 
80-84
 
4.34
4.50
 
75-79
 
6.02
5.46
 
70-74
 
5.99
6.13
 
65-69
 
6.71
7.64
 
60-64
 
7.73
8.61
 
55-59
 
8.02
6.62
 
50-54
 
7.08
6.78
 
45-49
 
5.52
5.62
 
40-44
 
5.39
5.70
 
35-39
 
5.26
5.17
 
30-34
 
5.24
5.93
 
25-29
 
5.66
6.31
 
20-24
 
5.39
5.38
 
15-19
 
5.06
5.19
 
10-14
 
4.30
4.42
 
5-9
 
4.64
4.09
 
0-4
 
3.13
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.704 etxebizitza zeuden: 4.350 (% 50) okupatuta eta 4.354 (% 50) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 90 jabetzan zeuden, % 6,7 alokairuan eta % 3,3 beste titulu batekin.

8.704etxebizitza (2021)
4.350okupatuak
4.354hutsik (% 50)

Erabilera (2021)

4.350
4.354
Okupatuak (4.350)Hutsik edo ez-okupatuak (4.354)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

90
Jabetzan (90)Alokairuan (6,7)Beste titulu batekin (3,3)

2024an 4.375 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.482 (% 33,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.375etxegune (2024)
1.482pertsona bakarrekoak (% 33,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.482
2 kide1.187
3 kide755
4 kide721
5 kide edo gehiago230

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]