Edukira joan

Reken

Reken
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaBorken
Posta kodea48734
Udalerri kodea05554044
Geografia
Koordenatuak51°50′00″N 7°02′40″E / 51.8333°N 7.0444°E / 51.8333; 7.0444
Mapa
Azalera78,74 km²
Altitudea100 m
MugakideakVelen, Haltern am See, Gescher, Coesfeld eta Dorsten
Demografia
Biztanleria14.937 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.457 (%49,9) (%50,1) 7.480 alt_right
Dentsitatea190 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02864
MatrikulaBOR
reken.de

Reken Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Borken barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.937 biztanle zituen 78,7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 14.867 biztanle zituen: 7.424 gizonezko (% 49,9) eta 7.440 emakumezko (% 50,0); 100 emakumeko 99,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,2 ezkongabeak ziren eta % 47,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00011.00012.00013.00014.00015.00016.0001970198019902000201020202030RekenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.420 gizon, 7.445 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.17
 
75+
 
11.65
11.36
 
65-74
 
11.54
26.67
 
50-64
 
24.98
11.23
 
40-49
 
11.71
11.98
 
30-39
 
12.16
6.13
 
25-29
 
5.06
7.40
 
18-24
 
6.23
2.87
 
15-17
 
2.93
8.21
 
6-14
 
7.92
3.02
 
3-5
 
3.10
2.96
 
0-2
 
2.71
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 89,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.360
1.352
Migrazio-jatorririk gabe (13.360)Migrazio-jatorri osoa (1.352)Migrazio-jatorri partziala (156)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.563 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.752, % 57,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 117,42 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,89 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 59,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.563etxebizitza
117,42 m²batez besteko azalera
5,89 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.752
2.621
Jabetzan (3.752)Alokairuan (2.621)Aisialdikoa (12)Hutsik (178)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 59,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.472). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.217); eraikin guztien % 75,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.555 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra60
2 gela322
3 gela944
4 gela1.472
5 gela1.349
6 gela1.007
7 gela edo gehiago1.405

Eraikuntza garaia

1919 aurretik207
1919-1949325
1950-1959591
1960-1969833
1970-1979997
1980-1989805
1990-19991.217
2000-2009790
2010-2015283
2016 eta geroago514

Berogailu mota

536
5.555
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (227)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (536)Bloke-berogailua (Blockheizung) (57)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.555)Labe indibiduala (169)Berogailurik gabe (15)

Guztira 4.157 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.430, % 82,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.765).[3] Guztira 6.280 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.185, % 34,8).[4]

4.157bizitegi-eraikin
6.280etxegune

Eraikin mota

3.430
428
Etxe bakartua (3.430)Etxe atxikia (bikoitza) (428)Ilarako etxea (153)Bestelako eraikin mota (149)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.765
933
414
Etxebizitza bakarra (2.765)2 etxebizitza (933)3-6 etxebizitza (414)7-12 etxebizitza (36)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

2.049
2.185
881
775
Pertsona bakarra (2.049)2 pertsona (2.185)3 pertsona (881)4 pertsona (775)5 pertsona (268)6 pertsona (120)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]