Edukira joan

San Cataldo

San Cataldo
San Cataldo
Santu Catallu
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Caltanissetta
Izen ofizialaSan Cataldo
Santu Catallu
Jatorrizko izenaSan Cataldo
Santu Catallu
Posta kodea93017
ISTAT kodea085016
HerriburuaSan Cataldo
Geografia
Koordenatuak37°29′00″N 13°59′00″E / 37.48333°N 13.98333°E / 37.48333; 13.98333
Mapa
Azalera72,78 km²
Altitudea625 m
MugakideakCaltanissetta, Mussomeli eta Serradifalco
Demografia
Biztanleria20.939 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea288 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0934
Hiri senidetuakOlgiate Comasco
Katastro kodeaH792
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaCL
comune.san-cataldo.cl.it

San Cataldo Italiako udalerri bat da. Caltanisettako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 20.939 biztanle ditu, 72,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Caltanissetta, Mussomeli eta Serradifalco.

BiztanleriaUrtea12.00014.00016.00018.00020.00022.00024.00026.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.727 gizon, 10.502 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.04
0.19
 
95-99
 
0.54
0.58
 
90-94
 
1.57
1.95
 
85-89
 
3.11
2.66
 
80-84
 
4.08
4.50
 
75-79
 
5.30
5.15
 
70-74
 
5.68
7.00
 
65-69
 
6.76
7.66
 
60-64
 
8.27
8.50
 
55-59
 
7.74
7.50
 
50-54
 
7.21
7.08
 
45-49
 
6.95
5.87
 
40-44
 
5.85
5.22
 
35-39
 
5.46
5.85
 
30-34
 
5.35
5.57
 
25-29
 
4.99
5.88
 
20-24
 
5.25
5.92
 
15-19
 
4.72
4.97
 
10-14
 
4.40
4.37
 
5-9
 
3.50
3.55
 
0-4
 
3.22
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 13.578 etxebizitza zeuden: 8.819 (% 65) okupatuta eta 4.759 (% 35) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85 jabetzan zeuden, % 8,5 alokairuan eta % 6,5 beste titulu batekin.

13.578etxebizitza (2021)
8.819okupatuak
4.759hutsik (% 35)

Erabilera (2021)

8.819
4.759
Okupatuak (8.819)Hutsik edo ez-okupatuak (4.759)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85
8,5
Jabetzan (85)Alokairuan (8,5)Beste titulu batekin (6,5)

2024an 8.835 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.891 (% 32,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

8.835etxegune (2024)
2.891pertsona bakarrekoak (% 32,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.891
2 kide2.472
3 kide1.750
4 kide1.331
5 kide edo gehiago391

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]